Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan ''10 numara önlem''

20.6.2012 - 14:21

ANKARA - Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelede koordinasyon görevini yürüten Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, kaçak akaryakıtla mücadele konusunda önlemler almaya devam ediyor.
      Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, uzun zamandan bu yana tüm kamuoyunun yakından takip ettiği ve piyasada ''10 numara yağ'' olarak bilinen kaçak akaryakıtla ilgili geçen geçen hafta Gümrük Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldığı anımsatıldı.
      Piyasada ''10 numara yağ'' olarak bilinen kaçak akaryakıtın, piyasada bilinenin aksine kaçak yollardan yurda girmediği; tamamen yasalara uygun olarak ithal edilen bu maddenin, amacı dışında yakıt olarak kullanıldığı için kaçak sayıldığı belirtilen açıklamada, ''Yapılan değişiklikle gümrük antrepolarında depolanan solvent ve bazyağın ikinci kişilere satış sureti ile devrine, devralan tarafından serbest dolaşıma sokulacak olması durumunda izin verilmeyeceği hüküm altına alınmış olup böylece, ithal edilen solvent ve bazyağların amacı dışında kullanılıp kullanılmadığının takibini güçleştirmeye karşı önemli bir tedbir alınmış oldu'' denildi.
      Düzenlemeye göre, daha önce 4-5 büyük ithalatçı tarafından getirilen ve antrepolarda madeni yağ üreten firmalara satış suretiyle devri yapılan solvent ve bazyağların, artık üretimde kullanmak isteyen firmalarca ithal edilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, düzenlemenin diğer bir sonucunun da solvent ve bazyağların hangi firmalarca getirildiğinin takibinin daha sağlıklı olarak yapılabilmesi olduğu kaydedildi.
      Solvent ve bazyağların artık yalnızca ithalat yapan firma tarafından serbest dolaşıma sokulabileceği belirtilen açıklamada, şöyle denilid:
      ''Uygulamayla, solvent ve bazyağların ithalat amaçlarının dışında kullanılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Böylece her firma, antrepolardan devir suretiyle bazyağı ve solvent alıp ithal edemeyecek. Solvent ve bazyağı, madeni yağ üretiminde kullanmak isteyen firmaların bu ürünleri yurt dışından tedarik etmesi gerekecek. Yurt dışından mal tedarik edebilecek firmaların da kayıtlı ve belli ölçekte olması gerektiğinden; bu ürünleri sanayide kullanmak amacıyla tedarik eden ancak; piyasada 10 numara yağ olarak kullanan firmalar engellenmiş olacak. Sonuç olarak; yeni düzenleme ile 'On Numara Yağ Piyasası'na büyük oranda bir çeki düzen verilmiş; bu işle iştigal eden firmalar da çok daha kolay kontrol altına alınmış olacaktır.''

 

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.