DEVLERİ ÜRKÜTEN ÇİN OTOMOBİLLERİ!..

10.5.2011 - 02:02

Shanghai Otomobil Fuarı'nda Çin yapımı toplam 75 ayrı model görücüye çıktı.Çinlilerin kendi üretimi olan bu otomobiller fuara katılan otomobil devlerinin gözünü korkuttu.Fiyat olarak oldukça ucuz olan Çin otomobilleri, oldukça gösterişli modelleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekti.
Yakında dünya genelinde satışa çıkarılması planlanan Çin malı otomobillerin pazarda söz sahibi olacağı düşünülüyor.Bu durumda büyük firmaların gözünü korkutan en önemli nokta.
Türkiye pazarına da girmeyi planlayan Çin otomobilleri ucuz fiyatıyla rekabete bir adım önde başlayacak.
19 Nisan’da kapılarını ziyaretçilere açan Shanghai Otomobil Fuarı, otomotiv sektöründe pay sahibi olmanın hesaplarını yapan firmaların akınına uğruyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde 18 milyondan fazla otomobilin üretildiği ve daha fazlasının satıldığı Çin ise otomotiv dünyasının yeni Detroit’i olma yolunda hızla ilerliyor. Hal böyle olunca da düzenlenen otomobil fuarına katılım bir hayli yüksek seviyede, 56 sı yerli toplam 75 modelin sergileneceği fuarda tanıtılacak model sayısı ise 1100 adet.

Shanghai Otomobil Fuarı bu yıl 14. kez düzenleniyor. 230 bin m2 alanda 20 farklı ülkeden katılımcı bulunduğu fuarın bir diğer hedefi ise dünyanın en büyük organizasyonu ünvanını elde etmek. Motorlu taşıt üretiminde önceki yıl ABD ve Japonya’yı geride bırakarak ilk kez birinci sıraya yerleşen Çin, 2010 yılında en yakın takipçisinden de 2 kat fazla araç üretti. Çin, bu yıl rakipleriyle arasındaki farkı daha da açtı; üretimini yüzde 32,4 artıran ülke, dünya üzerindeki her 4 araçtan 1′ini üretir hale geldi ve bunun yansıması olarak da ülkenin önde gelen markalarından Volvo ve Geely, 3 bin metrekarelik alanda 36 yeni modelin tanıtımını gerçekleştirecek. Yerli markaların yanı sıra fuarda Porsche, Ferrari, Maserati, Aston-Martin, Lamborghini, Bently, Rolls-Royce, Spykers, Lorinser, Jaguar ve Land Rover gibi lüks markalar da yeni modelleriyle yer alıyor.

Peugeot’nun Shanghai’daki China Design Center’de tasarladığı konsept aracı SXC, 218 beygirlik bir 1,6 litrelik benzinli turbo ve 95 beygir güç veren elektrik motoruyla toplam 313 beygirlik bir güce sahip. Aracın arka tekerlekleri elektrikli motorla hareketleniyor.

Haberin Fotoğrafları
Haberin fotoğrafları için tıklayınız
Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Hasan Birp�nar
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.