TİKA'dan Paralel Yapı'ya tokat gibi cevap

5.10.2014 - 12:26

Paralel Yapı tarafından karalama kampanyalarına alet edilmeye çalışılan TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı) yetkilileri sessizliğini bozdu. Amerikan New York Times gazetesinin, Hacı Bayram-ı Veli Camisi ile ilgili haberinin ardından yurt içindeki paralel yapının devreye girdiğine dikkat çeken yetkililer, Paralel Yapı için "İşte terörü destekleyen cami diye haber yapanlara, taşeronluk hizmeti veriliyor. Ülkemize ve İslam alemine değil, başka güç odaklarına 'hizmet' ettiklerine şahit olmuş olduk" değerlendirmesi yaptı. Kosova'da Türkiye tarafından yaptırılan caminin imamının bir operasyonda gözaltına alınması, Paralel Yapı tarafından "TİKA IŞİD terörüne destek veriyor" şeklinde sunuldu. İlk olarak Taraf gazetesi yazarı Emre Uslu tarafından gündeme getirilen iddia, kısa süre içinde hem hükümet tarafından hem de TİKA tarafından yalanlandı.

ÖNCE NEW YORK TIMES YAZDI
TİKA yetkilileri ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da tepki gösterdiği New York Times'ın "Hacı Bayram'dan IŞİD'e militan akıyor" haberine dikkat çekiyor. Söz konusu haberde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun Hacı Bayram-ı Veli Camisi'nden çıkarken çekilmiş fotoğrafını kullanan gazetede, Hacı Bayram-ı Veli Camisi'nin IŞİD'e militan yetiştirdiğini iddia edilmişti. Daha sonra özür dileyerek bu fotoğrafı internet sitesinden çıkarmıştı. Bu haberden 9 gün sonra ise Taraf'ta Kosova'daki bir Türk camisinde görev yapan Kosovalı imamın tutuklandığı haberi yer aldı. Haberde Türkiye'nin IŞİD'e destek verdiği iddiası üstü kapalı olarak haberleştirilirken, TİKA yetkilileri, haberin zamanlamasına vurgu yaptı. Paralel yapının, dışarıdaki güç odaklarına hizmet ettiğine dikkat çeken yetkililer, Kosova ile ilgili TİKA'yı karalamaya çalışan paralel yapı için şunları söyledi:

GÜÇ ODAKLARINA HİZMET:
"TİKA'nın bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu projeler apaçık ortada. Fatih Camisi'nin restorasyon başarısını konuşacağına, sözde bir gazetecinin 'Bu caminin imamı gözaltına alındı o zaman TİKA teröre destek veriyor' şeklindeki iftirası ile bir algı yönetimi yapılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın Hacı Bayram-ı Veli Camisi çıkışı çekilen fotoğrafı ile 'İşte terörü destekleyen cami' diye haber yapan yurtdışı kökenli çevrelere benzemekte, hatta onlara taşeronluk hizmeti verilmektedir. Gerçekten bir hizmet hareketi varmış ama bu ülkemize ve İslam âlemine değil, başka merkez ve güç odaklarına 'hizmet' ediyormuş, bu vesile ile buna bir daha şahit olmuş olduk.

TÜRKİYE'DEN BAĞIMSIZ BİR DURUM:
Söz konusu imamın gözaltına alınması Türkiye'den bağımsız bir durumdur, inşallah yanlış bağlantıları yoktur. Ancak, bir takım operasyonlar ile gerçek manada inançlılar mağdur edilmemeli, Kosova'nın huzuru ve barışının korunmasına da dikkat edilmeli. Bir anda tüm dünyayı saran ne idüğü belirsiz bir terör örgütü gerekçe gösterilerek masumlara zarar verilmemeli.

YARDIMLAR ANLATILIRKEN SALDIRDILAR:
Tam da Cumhurbaşkanımız Birleşmiş Milletler toplantısı vesilesi ile Türkiye'nin insani yardımlardaki başarılarını anlatırken, Başbakanımız Ahi Evran'ı anma haftasında Kırşehir'den bu toprakların manevi gücünü aktarırken ve en ilginci TİKA Kosova dahil Balkanlar'da 'Ahilik' etkinliklerini tertip ederken böyle bir saldırı çok anlamlıdır. Lübnan, Suriye, Filistin veya Irak'ta hemen hemen her kesime Türkmenlere, Kürtlere, Ezidilere, Araplara, Ortodokslara, Dürzilere kısacası 'aman' diyen her komşusuna kucak açarken, Türkiye neden bu unsurlara saldıranlara yardım etsin ki?" (Sabah)

 

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.