Amerikalıların lokomotifi ile Türklerin tankı buluştu

15.9.2015 - 15:44

Adı Bruce Baumgartner. Amerikalılar ona "Güreşin Lokomotifi" diyorlar. Adı: Mahmut Demir, Türkler ona Amerikalıyı yendikten ve o muhteşem resmi verdikten sonra "Türk Tankı" ismini takmışlardı. Dünya güreşinin bu iki önemli ismi, attıkları güreşle 1994 İstanbul'daki Dünya Şampiyonası ve 1996'daki Atlanta Olimpiyat Oyunları'na yazdırmışlardı. 19 yıl önceki Olimpiyat'taki unutulmaz güreşi Bruce Baumgartner, Las Vegas'ta sona eren Dünya Güreş Şampiyonası'nda anlattı. Şampiyonanın yapıldığı Orleans Arena'da ilgi odağı olmaya devam eden ve turnuva boyunca sayısız imza verip, hayranları ile resim çektiren Baumgartner aradan onca yıl geçmesine rağmen ülkesinde "Şampiyon" olarak çağrılmaya devam ediyor.

35 MADALYALI ŞAMPİYON
Dünya'da hali hazırda en iyiler arasında 4. sırada bulunan 22 altın, 9 gümüş, 4 bronz madalyası bulunan Bruce Baumgartner, Mahmut Demir ile karşılaşmadan önce, "Bileği Bükülmez" bir şampiyon olarak ünlenmişti. Baumgnertner’i yenecek bir pehlivan Amerikalılara göre henüz ortada yoktu. Çünkü bir Türkle karşılaşmamıştı henüz. Bu yüzden Baumgartner'in karşısına çıkan ona dayanamıyor, ya tuş olup kaybediyor, ya da açık sayı farkıyla minderden yenik ayrılıyordu. Taki Mahmut Demir karşısına çıkana kadar.

BU DEVRİN BİTTİĞİ İKİ TURNUVA
Mahmut Demir ile sıcak temas 1994 Dünya Şampiyonası'nda gerçekleşti. İstanbul'da yapılan turnuvada Mahmut Demir, bileği bükülmez şampiyonu yendi. Türk Güreş tarihine adını o gün Altın harflerle yazdıran Mahmut Demir ismi iki yıl sonra ise sıkletinde zirveye çıktı. Tüm sporcuların hayali olan Olimpiyat Şampiyonluğu'na baş koymuştu 130 kilodaki ünlü Türk Şampiyon.
Dünya Şampiyonası’ndan tam iki yıl sonra 1996 Atlanta Yaz Olimpiyat Oyunları geldi çattı. Atletizm ve diğer spor dallarının yanı sıra herkes olası bir finali yaşatacak Baumgartner- Mahmut Demir güreşini beklemeye başladı. Nihayet o an geldi çattı.
Salon tıklım tıklım dolmuş ve güreşte başlamıştı. Dakikalar ilerledikçe Mahmut müsabakaya ağırlığını koydu. Baumgartner iyiden iyiye gerilmiş, oyun yapamıyor ve yorgunluk alametleri iyice kendini gösteriyordu. Yapamazdı karşısında Türk Tankı vardı.

MAHMUT O GÜN BİR TARİHİ KAPATTI
Nihayet Mahmut Demir'i Olimpiyat Şampiyonu yapan o güreş baladı. Tek dalıp bastırdı. Puanı aldı ve sonra Baumgarntner'in kafasını eliyle mindere yapıştırıp eğdikten sonra iki elini açıp Amerikalının üstünde o tarihi pozunu verdi. İşte fotomuhabirlerinin bu anı tespit ettiği anı, Las Vegas'ta Bruce Baumgartner'e sorduk.
Hafif bir tebessüm etti sonra eşine bir baktı, sonra tekrar bize döndü.
"Mahmut benim sayemde ünlendi. Hem Dünya, hem de Olimpiyat Şampiyonu olurken benimle güreşti.Unutamayacağı iki madalyayı da benden aldı. Yani ben verdim. Benimle ünlendi ama bunu da hak etti. Çünkü Mahmut büyük bir güreşçi” dedi.

MAHMUT DEMİR KİMDİR VE KARİYERİ NEDİR?
20 Ocak 1970 tarihinde Amasya’nın Suluova ilçesi Dereköy'de doğdu. Ailesinin 4 çocuğundan sonra beşinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu olmuş, Türk Milli Mayosunu 220 kez giymiş, dünya güreş literatürüne adını "Türk Tankı" olarak yazdırmış bir güreşçimizdir. 1 Balkan, 1 Akdeniz Oyunları, 4 Avrupa, 1 Dünya ve 1 Olimpiyat Şampiyonluğu bulunan Mahmut Demir 1997 yılında aktif güreş hayatını sonlandırdı.

GÜREŞE BAŞLAMASI
1984 yılında güreşe başladı. Ulaştırma ve TEDAŞ spor kulüplerinde güreş yaptı. Güreş kariyeri boyunca Alaattin Yıldırım, Nabi Bayram ve Yakup Topuz ile çalıştı. Atlanta 1996 Olimpiyat Oyunları finalinde Beyaz Rus eski olimpiyat şampiyonu Alexander Medvedev'in oğlu Aleksei Medvedev'i yenerek serbest güreşte 28 yıl aradan sonra Türkiye'ye altın madalya kazandırdı. 1997 yılında güreşi bıraktı. Doğduğu yerde yapılan bir spor salonuna kendisinin ismi verildi. Şu anda kendisi FILA nezdinde düzenlenen 2006 yılı Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Şampiyonluğunu kazanan Demir, Amasya’nın Türkiye Cumhuriyeti Üstün Hizmet Madalyası sahibi tek ismidir. Evli iki çocuk babasıdır.

MAHMUT DEMİR’İN GÖZ KAMAŞTIRAN BAŞARISI
Balkan (1), Akdeniz Oyunları(1), Avrupa (4), Dünya (1)ve Olimpiyat Şampiyonlukları (1) kazan Demir’in madalya tablosu
1986 yılı Sonbor, Yugoslavya'da Gençler Serbest stil 130 Kg da Balkan 2.
1986 yılı Linköping, İsveç'te Ümitler Serbest stil 100 Kg da Avrupa 3.
1987 yılı Selanik, Yunanistan'da Gençler Serbest stil 130 Kg da Balkan 2.
1987 yılı Katovice, Polonya'da Gençler Serbest stil 115 Kg da Avrupa 3.
1988 yılı Köstence, Romanya'da Gençler Serbest stil 100 Kg da Balkan 2.
1989 yılı Ulan Bator, Moğolistan'da Ümitler Serbest sil 100 Kg da Dünya 2.
1990 yılı Sakarya'da Gençler Serbest stil 100 Kg da Balkan 1.
1990 yılı Finlandiya'da Ümitler Serbest stil 100 Kg' da Avrupa 1.
1990 yılı Poznan Polonya'da Serbest stil 100 Kg da Avrupa 3.
1991 yılı Atina, Yunanistan'da Serbest stil 130 Kg da Akdeniz Oyunları 1.
1991 yılı Stutgart Almanya'da Serbest stil 130 Kg da Avrupa 3.
1992 yılı Kaposhvar Macaristan'da Serbest stil 130 Kg da Avrupa 2.
1992 yılı Barcelona Olimpiyatlarında Serbest stil 130 Kg da 3.
1993 yılı İstanbul'da Serbest stil 130 Kg da Avrupa 1.
1994 yılı Roma, İtalya'da Serbest stil 130 Kg da Avrupa 2.
1994 YILI İSTANBUL'DA SERBEST STİL 130 KG DA DÜNYA 1. (Baumgartner'i yenerek)
1995 yılı Friborg, İsviçre'de Serbest stil 130 Kg da Avrupa 1.
1996 yılı Budapeşte, Macaristan'da Serbest stil 130 Kg da Avrupa 1.
1996 YILI ATLANTA OLİMPİYATLARINDA SERBEST STİL 130 KG 1. (Baumgartner'i yenerek) 

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Hasan Birp�nar
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.