Dünya
  • 21.1.2020 14:20

Hafter manyağı ortadan kayboldu

Olay ‘Hafter’ iddiası! ‘Tuhaf davrandı kimseye haber vermeden gitti’

Berlin’de gerçekleştirilen ‘Libya’ zirvesine ilişkin yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Darbeci general Halife Hafter'in, Berlin'deki barış konferansını kimseye haber vermeden terk ettiği öne sürüldü.

Libya'daki iç savaşta doğu güçlerini komuta eden darbeci General Halife Hafter'in, Almanya'nın başkenti Berlin'de dün yapılan Libya konferansında kalıcı bir ateşkes anlaşmasını imzalamayı reddettiği öne sürüldü. İddiaya göre Hafter, cep telefonunu kapatıp kimseye haber vermeden Berlin'i terk etti.

Rus diplomatik kaynak açıkladı

Rus haber sitesi Sputnik'in İngilizce edisyonunda yer alan iddia, Moskova'daki bir diplomatik kaynağa dayandırıldı. Kaynak, "Berlin'de ateşkes anlaşmasını reddeden taraf Hafter'di. Tuhaf davrandı; telefonunu kapattı, temas kurmadı ve kimseye haber vermeden gitti" dedi.

Geçtiğimiz hafta da moskova'daki ateşkes anlaşmasını imzalamamıştı

Hafter, geçtiğimiz hafta başında Türkiye'yle Rusya'nın Moskova'da masaya koyduğu ateşkes anlaşmasını da imzalamamıştı. Trablus hükümetinin Başbakanı Fayez Serrac'ın metni imzalamasına rağmen, Hafter önce sabaha kadar süre istemiş, ardından da jetine atlayıp Moskova'yı terk etmişti.

 Bu gelişmenin ardından dün Berlin'de Türkiye dahil 12 ülkenin katılımıyla düzenlenen konferansta da, Serrac ile Hafter yüzyüze görüşmedi. Kalıcı ateşkes için somut bir anlama imzalanmadan son bulan konferansın kapanış bildirisinde, Birleşmiş Milletler'in Libya'ya yönelik silah ambargosunun güçlendirilmesi, ambargoyu delenlere yaptırım uygulanması, Libya'daki yerel silahlı güçlere dışarıdan destek verilmemesi ve sürecin, yeni kurulacak komitelerle ilerletilmesi kararları yer almıştı. Ev sahibi Almanya, önümüzdeki ayın ilk günlerinde dışişleri bakanları düzeyinde bir toplantı daha yapılacağını açıklamıştı.

Yorumlar (1)

  • - CUMHUR

    Biz barışın temsilciyiz diyenlerin hazin hali biz Suriye'de ÖSO dan,Libya'da merkezi hükümetten yanayız taraftar olandan hakim hakem uzlaştırıcı olmaz tarafsız olacaksın; Hafter Esad teröristtir deyip Filistinlileri katleden İsrail' e İdlip te kan döken Rusya'ya iki kelime söylememek siyasi zavallılıktır.!

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER