Gündem
  • 25.5.2020 21:40

Hafter'in yakıt tankeri vuruldu

Libya'da esrarengiz işler oluyor.. Libya'dan ayrıldıkları söynenen 1.600 Rus paralı askerinin ülkeden ayrılmadığı başka bir bölgeye gittiği ortaya çıktı.. Rusların çıkış yaptığı askeri havalanına Hafter için toplam 15 askeri kargo uçağı geldi. Bu uçaklarda paralı askerler ve silahlar geldiği söyleniyor.
Bu arada 36 saatte Türkiye'den 6 Katar'dan 2 kargo uçağı Libya'ya indi..
Libya'da Hafter'in adamlarına yakıt götüren iki tanker hava harekatıyla vuruldu.Öfke Volkanı topçları tarafından Halatat hattına yapılan atışlar sonucu Hafter teröristleri etkisiz hale getirildi. Öfke volkanı topçuları tarafından Kazarma hattında Hafter'e ait 2 araç ve 1 mevzi vuruldu.
Libya ordusu (UMH-GNA) tarafından Ayn Zara bölgesinde darbeci Hafter'e bağlı #LNA milislerinden ele geçirilen T-55 tankı ve LT-79 4x4 Zırhlı araç tanıtıldı.

Qasr Bin Ghassir'in batısında, Havalimanı yolu yakınlarındaki Kazirma Mahallesinde LNA'ya ait 2 araç ve bir pozisyon/mevzii, TOW atışlarıyla imha edildi.

Libya Ordusu'ndan Hafter milislerine giden 2 yakıt tankerine hava harekatı

Libya Ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislere yakıt taşıyan Sirte'nin güneyindeki 2 tankere yönelik hava harekatı gerçekleştirdi.

Libya Ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislere yakıt taşıyan Sirte'nin güneyindeki 2 tankere yönelik hava harekatı gerçekleştirdi.

Libya Ordu Sözcüsü Albay Muhammed Kununu, yaptığı yazılı açıklamada, orduya bağlı hava unsurlarının Sirte kentinin güneyinde ikmal için Hafter milislerine yakıt taşıyan 2 tankeri vurduğunu bildirdi.

Libya ordusu, Hafter'e bağlı milislerin karşısında son dönemde pek çok askeri başarıya imza attı.

Libya hükümetinin, beldeleri milislerden arındırması sürüyor

Hafter milislerini 18 Mayıs'ta ülkenin batısındaki stratejik Vatiyye Üssü'nden çıkaran Libya hükümeti, batı bölgelerindeki farklı beldeleri de milislerden arındırmaya devam ediyor.

Hafter milislerinin başkente saldırılarında harekat ve ikmal merkezi olarak kullandıkları Terhune kentini kuşatan ordu birlikleri, bazı silahlı grupları bu hamlesiyle başkentin güneyindeki cephelerden Terhune kentini savunmaya çekilmeye zorladı.

Halife Hafter saflarındaki Rus güvenlik şirketi Wagner'e mensup paralı askerlerin başkentin güneyindeki cephelerden çekildi.

Başkentten çekilen paralı askerleri tahliye etmek için Trablus'un güneydoğusundaki Beni Velid kenti havalimanına son 24 saatte 15 askeri kargo uçağının indiği bildirildi.

Ordu birlikleri, bugün başkentin güneyinde aralarında Hamza, Yermuk, es-Savarih askeri kamplarının da yer aldığı geniş bir bölgeyi milislerden arındırdı.

Ordu birlikleri, başkentin güneyindeki Selahaddin ve El-Meşru ekseninde ilerlerken bölgedeki kritik noktaları Hafter milislerinden geri almış ve El-Tekbali Kampı'nda kontrolü sağlamıştı.

Hafter milislerinin başkentin güneyindeki geri çekildiği cephelerde yerleşim bölgelerine çok sayıda patlayıcı tuzakladığı ortaya çıkmıştı.

İLGİLİ HABERLER