Dünya
  • 31.8.2011 10:42

HAMANEY'İN KILDIRDIĞI NAMAZA MİLYONLARCA KİŞİ KATILDI

TAHRAN (A.A) - Başkent Tahran'daki kutlamalar, halkın kentin dört bir yanından bayram namazının kılınacağı alana hareketiyle başladı.
Kur'an-ı Kerim ve duaların okunmasının ardından dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in imametinde Tahran Üniversitesi bahçesinde kılınan bayram namazına milyonlarca kişi katıldı.
İnkılap Meydanındaki üniversiteden Veli-yi Asr Meydanına kadar tüm ana yollar ile ara sokaklarda kilometrelerce saf tutan halkın yarıya yakınını kadın ve çocukların oluşturduğu görüldü.
Hamaney, namazın ardından verdiği hutbede, tüm İslam aleminin Ramazan Bayramını kutladı.
Ülkede yaklaşan parlamento seçimlerinin önemine değinen Hamaney, yöneticilerden ülkenin birlik ve beraberliğine katkı sunmalarını istedi.
Hamaney, Libya, Bahreyn ve diğer bazı ülkelerdeki halk hareketleri ile devrimlerin düşmanlarca suistimal edilmek istendiğini söyledi.
İran halkının kuraklık ve kıtlığın hüküm sürdüğü Somali'ye yardımda bulunduğunu belirten Hamaney, halktan ve yöneticilerden bu konuda ellerinden geleni esirgememelerini istedi.
Namaz ve hutbelerin ardından bayramlaşan vatandaşlara hayır kuruluşları ve sivil toplum örgütlerince kek, tatlı ve şerbet ikram edildi.
Tahran'daki bayram namazına, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Meclis Başkanı Ali Laricani, Yargı Erki Başkanı Ayetullah Muhammed Sadık Laricani, Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani, Uzmanlar Meclisi Başkanı Ayetullah Muhammed Rıza Mehdevi Keni, Anayasayı Koruyucular Konseyi Genel Sekreteri Ayetullah Ahmed Cenneti, bazı kabine ve meclis üyeleri ile askeri liderler katıldı.

İLGİLİ HABERLER