Gündem
  • 10.1.2014 02:50

Hamburg'da kaygı verici bir gelişme

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hamburg'daki "tehlikeli bölge" uygulamasına ilişkin soru üzerine, Avrupa’da bu yöndeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade ederek, "Özellikle küresel ekonomik kriz Avrupa’ya yansıdıktan sonra bizi de kaygılandıran çok değişik yaklaşımlar veya akımlar ortaya çıkmaya başladı. Bir kısmı aşırı ırkçı akımlardaki yükselişler ve bunun siyasi arenaya yansıması. Diğer bir kısmı da bu çerçevede son dönemde Avrupa’nın birçok başkentinde kamu düzeni ile gösteri özgürlüğü arasındaki dengenin kaybolmasından kaynaklanan riskler" dedi.

Frankfurt’ta 2012 Mayısında "Occupy Germany" gösterilerini anımsatan Davutoğlu, 2013'te Frankfurt'da, 2010'da Stuttgart’ta gösteriler olduğunu, Hamburg, Frankfurt, Stuttgart’ta olsun çok sayıda Türk vatandaşının yaşadığını belirterek, "Buralardaki her gelişmeyi büyükelçiliğimiz, hepimiz kaygıyla takip ediyoruz" dedi.

Davutoğlu, tehlikeli bölge uygulamasına ilişkin, "Böyle bir uygulamaya gidiş kaygı verici bir gelişme. Bir taraftan oradaki bütün özgürlüklerin bütün Avrupa’da olduğu gibi Almanya’da da evrensel standartlarda kullanılması ama öbür taraftan da vatandaşlarımız da dahil olmak üzere bütün Alman vatandaşlarının güvenliklerinin, kamu güvenliğinin sağlanması önem taşıyor. Bu dengenin kaçırılması halinde Almanya'da ve Avrupa'da ortaya çıkacak durum hepimizi kaygılandırır" diye konuştu.

Söz konusu gösterilerin 21 Aralık başlarında binlerle ifade edildiğini belirten Davutoğlu, Noel dolayısıyla bir ara verildiğini ve tekrar başladığını aktararak, "Gerçekten çok sert uygulamalar. Hatta polis sendikası gerekirse ateşli silah da kullanalım diye çağrıda bulundu. Bu tür uygulamalar kaygı verici gelişmeler" dedi.

Davutoğlu, demokratik ilkelere dayalı gösteri yapma hakkının korunması ve kamu güvenliğinin tesis edilmesini temenni ettiklerini söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu çerçevede oradaki vatandaşlarımız da dahil olmak üzere bütün Alman vatandaşları, Almanya’daki bütün dostlarımızın da bu anlamda olumsuz etkilenmesi engellenir. Tabi büyükelçimiz de bütün bu gelişmeleri yakından takip ediyor. Şu ana kadar hamdolsun bizim vatandaşlarımızı etkileyen olumsuz herhangi bir gelişme olmadı. Ama süreci yakından takip ediyoruz.  

İLGİLİ HABERLER