Eğitim
  • 30.6.2009 15:53

HARİTADA 2 İL KAYIP

Her yıl yüz binlerce kitap basan Milli Eğitim Bakanlığı bugüne kadar birçok skandalla gündeme geldi. Bazen ahlak sınırını aşan yayınlar ortaya çıktı, bazen ise hatalı bilgiler. Ancak bu sefer MEB yayınlarında öyle bir hata yapıldı ki Türkiye haritası üzerinde iki koca il bir anda yok oldu. Bu il 350 bin nüfuslu Karabük ve 200 bin nüfuslu Osmaniye.. 15 yıldır il statüsünde bulunan Karabüklüler bu durumdan oldukça rahatsız. Haritada, en son il olan Düzce bile yer alırken kendilerinin neden çıkarıldığı sorusuna cevap arayan Karabüklüler milletvekillerini de devreye sokmuş durumda. Osmaniyeliler de konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor

ESKİ HARİTA OLSA DÜZCE DE OLMAZDI

Haritada en son eklenen illerin bile yer aldığını söyleyen Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, durumun ortaya çıkmasının üzerine konuyu ciddiyetle araştırdıklarını söyledi. Yayınlanan haritalarda ölçü sorunları da tespit ettiklerini ifade eden Vergili Karabük’ün bu tarz bir duruma düşmesinin de üzücü olduğunu vurguladı.

MEB: HATA ARAŞTIRILIYOR

Öte yandan MEB Açık İlköğretim Fen Bilgisi ve Türkçe kitaplarında tespit edilen hata genişletilerek araştırılıyor. Şuana kadar 800 bin kitapta hatalı harita tespit edildiği bilgisini veren MEB yetkilileri bu kitaplar ile ilgili nasıl bir işlem yapılacağını da önümüzdeki günlerde açıklayacak. Yaşanan durumun bir hata olduğunu da kabul eden MEB, harita kullanımlarının da en kısa zamanda standart hale getirileceğini vurguluyor.

15 YILDIR İL STATÜSÜNDE

Karabük, 1937 yılına kadar, Safranbolu'ya bağlı Öğlebeli Köyü'nün 13 hanelik bir mahallesiydi 1935 yılında açılan Ankara-Zonguldak demiryolunun üzerinde yer alıyordu. Demiryolu ile taşıma imkânının varlığı ve kömür yataklarının yakınlığı nedeniyle, burada bir demir çelik fabrikası kurulması kararlaştırıldı. 3 Nisan 1937'de Atatürk'ün talimatıyla, İsmet İnönü, hâlâ Karabük'ün en önemli geçim kaynağı olan Karabük Demir Çelik Fabrikası'nın temellerini attı. Karabük, 6 Haziran 1995'te, Çankırı'nın Ovacık ve Eskipazar ilçeleri ile Zonguldak'ın Eflâni, Safranbolu ve Yenice ilçelerinin birleştirilmesiyle Türkiye'nin 78. ili oldu.

İLGİLİ HABERLER