Sağlık
  • 31.8.2011 10:37

HASTANELERDE KULLANILAN İLAÇLARLA İLGİLİ DÜZENLEME

ANKARA (A.A) - İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, eczane satış ve perakende fiyatı verilen ilaçların, hastane satış fiyatına göre fiyatlandırılması konusunda firmaları uyardı.
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, Fiyat Değerlendirme Komisyonunda alınan karar gereği, Resmi İlaç Fiyat Listesi'nde yer alan ve sadece hastanelerde kullanılan bazı ürünlerde eczane satış ve perakende fiyatı verilmesi nedeniyle hastane ambalajlı ürünlerin, hastane satış fiyatına göre fiyatlandırılması gerektiğini duyurdu.
Genel Müdürlük, firmalardan söz konusu listede bu şekilde fiyatlandırılan ürünlerin 16 Eylüle kadar tespit edilerek bildirilmesini istedi.
Duyuruda, bu ürünlerin fiyatlandırılmasının, bundan sonra hastane ambalajlı ürünlerin fiyatlandırılmasına göre yapılacağını bildirdi.

-''Olumlu bir adım''-

Sağlık Bakanlığının bu kararını, ''olumlu bir adım olarak'' değerlendiren Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği'ne göre, ''Sağlık kurumlarında yatış ve taburcu işlemi yapılmadan, 24 saatlik zaman dilimi içindeki tedavilerin günü birlik tedavi'' olarak değerlendirildiğini hatırlattı.
Günü birlik tedavide kullanılan ilaçların, hastaneler tarafından devlete, perakende satış fiyatı üzerinden fatura edilerek satıldığını belirten Saydan, bu hususa TEİS olarak daha önce dikkat çektiklerini söyledi.
Hastaya mutlaka ilaç verilmek isteniyorsa bunun sadece hastane ambalajlı ilaçlarla mümkün olması gerektiğini savunan Saydan, ''Ayrıca her hastane eczanesinde eczacı olmadığını düşünürsek bu, halk sağlığını tehdit eden de bir durumdur. Bu yüzden hastalar tedavilerini hastanelerde olmalı, ilaç kullanmaları gerektiğinde de ilaçlarını eczanelerimizden, eczacı elinden almalıdırlar'' diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER