Gündem
  • 12.11.2020 21:51

Hastanelerinde yer kalmayan İtalya'da korona hastaları sedyede tedavi ediliyor

İtalya'da yeni koronavirüs dalgası: Hastaneler alarm veriyor..

Not a wave, a tsunami.' Italy hospitals at virus limit | PBS NewsHour

Avrupa, yeni tip koronavirüs (KOVID-19) salgınının merkez üssü olarak anılmaya başlandı. İkinci dalganın yaşandığı İtalya'da artan vaka sayıları bazı bölgelerde hastanelerin kapasitelerini zorluyor.

İtalya'da yeni koronavirüs dalgası: Hastaneler alarm veriyor

İtalyan basınında çıkan haberlere göre, güneydeki Napoli kentinin merkezi olduğu Campania Bölgesi'nde hasta sayılarının artması ve sağlık sisteminin zorlanması sebebiyle dramatik görüntüler ortaya çıkmaya başladı.

Italy's Health Care System Groans Under Coronavirus — a Warning to the  World - The New York Times

Özellikle Napoli'deki Cardarelli Hastanesinin acil servis birimindeki bir tuvalette yerde hayatını kaybetmiş yatan bir Kovid-19 hastasına ait olduğu ifade edilen görüntüler sosyal medyada ve yazılı basında geniş yankı buldu.

Covid-19: Italy shocked by video of dead man in Naples hospital toilet

Lessons From Italy's Hospital Meltdown. 'Every Day You Lose, the Contagion  Gets Worse.' - WSJ

Söz konusu görüntüde diğer Kovid-19 hastalarının da birbirlerine yakın sedyelerde tedavi edildikleri görülüyor.

Video of dead man in hospital lavatory highlights COVID crisis in Italy's  south

Il Messaggero gazetesinin haberinde, ülkede infiale yol açan görüntüler sonrası Sağlık Bakanı Roberto Speranza'nın, Campania'daki durumu incelemesi için iki müfettiş gönderdiği belirtildi.

Coronavirus: Extraordinary Decisions For Italian Doctors - The Atlantic

Campania Bölgesi'nde hastanelerin yetersiz kalması nedeniyle bazı hastaların tedavi olmak için kuzeydeki Lazio Bölgesi'ne gittikleri ifade edildi.

Kuzeydeki Torino kentinde de İtalyan ordusunun Juventus Futbol Kulübünün stadının çevresine sahra hastanesi kurduğu bildirildi.

Inside Italy's coronavirus hospital

Kentte daha önce de hastane kapasiteleri dolduğu için Kovid-19 hastalarının kiliselere yerleştirildiği basına yansımıştı.

Patient No. 1 is out of ICU as virus pushes Italy to brink

Salgının ikinci dalgasıyla ilk dalgadaki ulusal boyutta genel karantina tedbirinin yerine bölgesel tedbirler uygulayan İtalyan hükümetinin Campania'daki risk seviyesi dolayısıyla tedbirleri artırıp arttırmamayı gelecek verilere göre değerlendireceği belirtiliyor.

İtalya Tabipler Birliği başta olmak üzere farklı branşlardan doktor ve hemşire birlikleri ise ülkede sağlık sisteminin çökmemesi için topyekun karantina uygulamasına gidilmesi çağrısı yapıyor.

Salgının ikinci dalgasına diğer Avrupa ülkelerine göre daha geç giren İtalya'da vaka sayıları son bir ayda hızlı şekilde yükseldi.

Ülkede dün 32 bin 961 yeni vaka kaydedilirken, salgının başladığı şubattan bu yana Kovid-19 bulaşanların sayısı 1 milyonu aştı ve ölü sayısı da 43 bine yaklaştı.

İkinci dalganın yaşandığı İtalya'da tedbirler uygulanmaya başladı.

Avrupa'da koronavirüs salgınından ilk etkilenen ülke olan İtalya'da geçen Mart-Mayıs ayları arasında uygulanan genel kapama tedbirleri yaz aylarında büyük oranda gevşetilmişti. 

 

İLGİLİ HABERLER