Dünya
  • 23.7.2019 09:14

Havada gerilim... 'Rus uçağına uyarı ateşi

Güney Kore ile Rusya arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Güney Kore’den yapılan açıklamaya göre Rus savaş uçakları hava sahasını ihlal etti. Bunun üzerine Güney Kore uyarı ateşi açtı.

Güney Kore'den yapılan açıklamada Salı günü ülkelerinin hava sahasına giren Rus askeri uçağına iki kez uyarı ateşi açıldığı, ayrıca Çin ordusuna ait bir başka askeri uçağın da hava sahalarını ihlal ettiğini belirtildi.

3 Rus savaş uçağının Salı günü erken saatlerde Kore Hava Savunma Bölgesi'ne (KADIZ) girdiği, hava sahalarına girmelerinin ardından iki Çin uçağının da aynı ihlali gerçekleştirdiği ancak Rusya'nın bunu ilk kez gerçekleştirdiği açıklandı.

Güney Kore ordusunun açıklamasına göre, Rus uçakları daha sonra Güney Kore-Japonya arasında gerginliğe sebep olan bir ada olan Dokdo üzerinde yine hava sahalarını ihlal etti. İddiaya göre Rus uçağı, Güney Kore hava sahasını terk etti ancak 20 dakika sonra tekrar girince Güney Kore ordusu uçağa yeni bir uyarı atışı yaptı.

Rus ya da Çinli yetkililerden ise herhangi bir açıklama yapılmadı. Seul’deki Savunma Bakanlığı ise, Güney Kore hükümetinin Çin ve Rusya’nın ihlalleriyle ilgili resmi şikayette bulunacağını belirtti.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER