Ekonomi
  • 29.5.2006 11:40

HAZİNE ARAZİLERİ İMARA AÇILACAK

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, imarsız hazine arazilerinin imara alınmasına yönelik çalışma başlatılacağını bildirdi.
     Unakıtan, Hesap Uzmanları Kurulu'nun 61. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen ''AB Sürecinde Vergi Politikaları'' konulu panele gelişi sırasında, gazetecilerin ''imarsız hazine arazilerinin satışının durdurulmasına ilişkin'' sorularını yanıtladı.
     İmarsız hazine arazilerinin çok düşük fiyatlarla satın alındığını, daha sonra imar çıkartılarak hazinenin büyük kayba uğratıldığını ifade eden Unakıtan, ''Bu kaybı önlemek için bu kararı aldık. Yoksa tüm satışları durdurmak maksadıyla değil'' dedi.
     Hazinenin menfaatini korumaya çalıştıkların vurgulayan Unakıtan, gelişmelere göre kararı gözden geçireceklerini dile getirdi.
     ''İmar mı beklenecek?'' sorusu üzerine Unakıtan, söz konusu arazilerin imar durumuna alınması için çalışma başlatılacağını bildirdi.
     İlgili defterdarlıklara konuya ilişkin talimat verildiğini belirten Unakıtan, belediyelerle ortak çalışma yürütüleceğini söyledi.
     Unakıtan, ''İmarsız hazine arazileriyle ilgili rantın daha çok hangi bölgelerde görüldüğünü'' ilişkin soru üzerine de, bu tarz olayların daha çok büyük şehirler ve gelişme gösteren bölgelerde gözlendiğini ifade ederek, ''O bakımdan o bölgelere daha fazla yoğunlaştık'' diye konuştu.
     ''IMF'nin sağlık harcamalarına yönelik tasarruf uyarısı üzerine, Sağlık Bakanlığı'nın tüm raporlu hastalardan kolesterol değerlerini laboratuvar testiyle ispat etmesini istediği'' yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Unakıtan, alınan her kararı IMF ile bağdaştırmamak gerektiğine işaret ederek, sağlık harcamalarında tasarruf yapılmasına yönelik bir süreç bulunduğunu ve uygulamaların bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
     Bakan Unakıtan, konuya ilişkin Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Maliye bakanlıklarının ortak çalışma yürüttüğünü belirterek, ''Bu mealde alınmış kararlardır bunlar, bu bir süreçtir. Bu tedbirler alınmasaydı sağlık harcamaları disipline edilemezdi'' dedi.

İLGİLİ HABERLER