Gündem
  • 12.7.2020 01:14

HDP Doğubeyazıd belediye başkanını partiden ihraç etti!.. İşte nedeni

HDP, esnaf ve halktan gelen yoğun şikayetler nedeniyle Doğubayazıt Belediye Eşbaşkanı Yıldız Acar'ı partiden kesin ihraç talebiyle disipline sevk etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesi Belediye Eşbaşkanı Yıldız Acar’ın, kesin ihraç talebiyle Merkez Disiplin Kuruluna sevk edildiğini duyurdu.

Doğubayazıt ilçesi Belediye Eşbaşkanı Yıldız Acar

HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eş Sözcüleri Hediye Karaaslan ve Salim Kaplan adına yapılan yazılı açıklamada, “Doğubayazıt Belediye Eşbaşkanlarımız ile ilgili Doğubayazıt halkından, iş insanlarından, kent esnafından ve partililerimizden kurulumuza gelen yoğun eleştiri ve şikayetler üzerine Demokratik Yerel Yönetimler Kurulumuz 5 ay önce bir araştırma ve inceleme süreci başlatmış ve konu ile ilgili önemli sonuçlara ulaşmıştır” denildi.

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Eleştiri ve şikayetlerin odağında bulunan Belediye Eşbaşkanı Yıldız Acar’ın partimizin yerel yönetimlerde esas aldığı toplumcu, şeffaf, demokratik katılımcı belediyecilik anlayışıyla uyuşmayan, ilke ve esaslarımıza açıkça ters düşen tutum, pratik ve politikalar yürüttüğüne; halkımızın binbir emek ve bedel ile kazandığı yerel yönetim anlayışımıza layık bir duruş sahibi olmadığına dair Doğubayazıt halkımızdan gelen eleştiri ve şikayetlerin haklı ve yerinde olduğu sonucuna varılmıştır.

Gelinen aşamada, ortaya çıkan tablo nedeniyle Doğubayazıt Belediye Eşbaşkanı Yıldız Acar’ın Demokratik Yerel Yönetimler Kurulumuz ile bugün itibariyle siyasi ve örgütsel herhangi bir bağı kalmamıştır.

Kurulumuz ayrıca Yıldız Acar’ın partimizin yerel yönetim politikasına verdiği zarar, Bazid halkının çelikten iradesini layıkıyla temsil etmek yerine kişisel ve kimi grupsal öncellikleri esas almış olması nedeniyle parti üyeliğinden kesin ihraç talebi ile Parti Merkez Disiplin Kurulu’na sevk ettiğimizi de değerli halkımız ve tüm kamuoyuyla paylaşmak isteriz.

Doğubayazıt Belediye Meclis Grubumuz, parti ilkelerimiz ve toplumcu belediyecilik anlayışımız çerçevesinde çalışmalarını kararlılıkla sürdürecektir.”

 

İLGİLİ HABERLER