Gündem
  • 24.6.2019 04:00

HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli!.. Bizim oyumuzla kazandınız, karşılığını isteriz

PKK sevicisi Sezai Temelli’den çarpıcı sonuç açıklaması!

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, sonuçlanan İstanbul seçimine ilişkin konuşarak, "İstanbul seçim sonuçlarını belirleyen HDP'nin yaklaşımı olmuştur. HDP tarafsız siyasetini koruyarak İstanbul seçim sonuçlarını aslında bir demokrasi mücadelesine çevirerek tüm halkların ortak umudu olmuştur" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesiseçim sonucunu partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında değerlendiren PKK sevicisi Temelli, seçimlerin demokratik zeminde yapıldığını ifade etti.

Türkiye siyaseti açısından önemli bir sürecin geride bırakıldığını belirten Temelli, artık 24 Haziran ve sonrasına bakılması gerektiğini vurguladı.

Temelli, HDP seçmeninin bu seçimlerde de önemli bir inisiyatif kullandığına dikkati çekerek, "İstanbul seçim sonuçlarını belirleyen HDP'nin yaklaşımı olmuştur. HDP herhangi bir kutuplaşmış siyasete kendisini payanda etmeden, tarafsız siyasetini koruyarak, İstanbul seçim sonuçlarını aslında bir demokrasi mücadelesine çevirerek tüm halkların ortak umudu olmuştur" diye konuştu.

İmralı'daki terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın seçimlerde tarafsızlık çağrısına "Kutuplaşma siyasetinden yana değiliz, seçim stratejimiz ve taktiğimiz değişmedi" cevabı veren HDP'nin PKK sevicisi Temelli sandıktan çıkan iradenin kent yönetimine de yansımasını beklediğini belirtti.

İstanbul ve Ankara'da CHP adaylarını destekleyen HDP'nin Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nu uyarmıştı. Seçimden önceki açıklamalarında, "Mansur Yavaş da bilecek ki seçilmişse HDP oyları ile seçilecektir. Ekrem İmamoğlu seçilmişse bilecek ki o kentte yaşayan 3 milyon Kürdün oyu ile seçilecektir" ifadelerini kullanan Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Umuyorum ki bu irade, önümüzdeki dönem kentin yönetimine demokratik bir anlayış olarak katkı sunacaktır. Halkla, emekçilerle, kadınlarla birlikte bir kent yönetiminin hayata geçmesi en büyük arzumuz. Bizim belediyelerimizde olduğu gibi umarım bu anlayış hayata geçer."

Türkiye'nin müzakereci bir siyaset diline ihtiyaç duyduğunu dile getiren Temelli, biran önce demokratik bir anayasanın hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Temelli, bütün partilerin bir araya gelerek yeni anayasa sürecini başlatmasını beklediklerini, bu şekilde toplumsal barışın yeniden inşa edeceğini de sözlerine ekledi.

 

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER