Asayiş
  • 6.11.2016 14:11

HDP Meclis kararını ne anlama geliyor?

HDP, HDP Meclis Grubu ve MYK'nın aldığı kararı açıkladı. HDP TBMM çalışmalarını durdurma kararı aldı. HDP sözcüsü Ayhan Bilgen, "Yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya karar verdik" dedi. Bilgen, komisyonlara ve Genel Kurul'a katılmayacaklarını söyledi. Bu kararla HDP Meclis'ten tamamen çekilmiyor. Ancak HDP'li vekiller genel kurul ve komisyon toplantılarına katılmayacak. Karar 'İstifa yok, boykot var' olarak yorumlandı. Bilgen, 'Eş Genel Başkanlık için vekaleten atama olacak mı?' sorusuna da yanıt verdi.

Son dakika haberi: HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağve 7 milletvekilinin tutuklanmasından sonra 2 günden bu yana Diyarbakır’da toplantı yapan HDP Meclis Grubu ve MYK aldığı kararları bugün açıkladı.

HDP sözcüsü Ayhan Bilgen, "Meclis grubumuz ve merkez yürütme kurulumuzla birlikte yaptığımız tartışmalar sonucunda demokratik siyaset tarimizin en kapsamlı ve karanlık saldırısı karşısından yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya ve bir kez daha halklarımızla buluşmaya karar verdik. Önümüzdeki günlerde ev ev , mahalle mahalle, köy köy, ilçe ilçe, il il  dolaşarak halkımızın şikayet ve önerilerini dinleyeceğiz. Bileşenlerimizle, demokrasi, barış ve emek güçleri, STK, sendika ve meslek birlikleri ve inanç gruplarıyla tartışarak önerilerini alacağız. Tüm bu istişareler sonucunda yapılan önerileri değerlendirip sonuçları kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

Bilgen, komisyonlara ve Genel Kurul'a katılmayacaklarını belirtti.

ATAMA OLACAK MI?

Bilgen, "Eş Genel Başkanlık için vekaleten atama olacak mı?" sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

Bunların hepsini önümüzdeki günlerde halkımızla tartışacağız. Bu ülkede yasama organının bir işlevi var mı, teknik tatışmaların anlamı var mı, halk karar verecek. Nerede, nereye kadar olacağımızı onlarla karar vereceğiz. Türkiye bir dönüm noktasındadır. Böyle küçük ayrıntılarla tartışma yapmak yerine, bu kararın Türkiye için, dünya için ne ifade ettiğini görmek istiyoruz. Biz çok net bir açıklama yaptık, bu açıklamanın gereğini yapacağız. Gündemimizde halkla beraber kararı vermek var.

İLGİLİ HABERLER