Gündem
  • 22.9.2021 11:17

HDP'li Sezai Temelli Kılıçdaroğlu'na adresi İmralı'daki Öcalan gösterince

Her şey şöyle başladı: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir belgeselde, “Kürt sorununu çözmek için meşru organa ihtiyacımız var. HDP’yi meşru organ görebiliriz” dedi. CHP Lideri, geçmişte çözüm sürecinin başarısızlığında önemli neden olarak TBMM’nin etkin şekilde devreye alınmamasını ve muhatabın “gayrimeşru” olmasını görüyordu. Kılıçdaroğlu yeni bir “çözüm süreci” mi vaat ediyordu? Bu yaklaşımı Millet ittifakı da paylaşıyor muydu? Yoksa kapatma davası sürecinde HDP’ye yönelik bir jest mi söz konusuydu?

TEMELLİ’NİN ÇIKIŞI

HDP kanadından gelen ilk tepki, bu soruları boşluğa düşürdü. HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, sosyal medya hesabından, “Çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır” mesajını paylaştı. Temelli, HDP’nin eş genel başkanlığını yapmış kurmay heyetinden bir isim olmasa belki tartışma daha sınırlı kalabilirdi.

HDP yönetimi de iki gün boyunca sessiz kalınca, Temelli’nin yaklaşımı resmi görüş gibi gündemde yer aldı.

EDİRNE’DEN SES GELDİ

İlginçtir, HDP cephesinde Temelli’ye karşı ilk çıkış, Edirne F Tipi Cezaevi’nden geldi. Eski eş genel başkan Selahattin Demirtaş, dün sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Benim bildiğim HDP, Kürt sorunu dahil olmak üzere, Türkiye’nin tüm sorunlarının çözümüne taliptir, irade sahibi siyasi bir aktördür ve elbette muhataptır. Çözümün adresi de doğal olarak TBMM’dir. Tabii ki HDP, Kürt sorununun çözümünde tüm tarafların ve her kesimin açık ve şeffaf katılımını, muhataplığını bilecek siyasi birikime ve deneyime sahiptir. Faydasız ve çoktan tükenmiş tartışmaları gündeme getirmek çözüme katkı sunmaz.”

AYNI ANDA TEMELLİ

Aynı dakikalarda Temelli, Halk TV’de yeni bir açıklamayla sözlerine “açıklık” getirdi.

HDP milletvekili, tartışılan tweet’i CHP Liderine atfen yapılan Haber başlığını alıntılayarak paylaşmıştı. Dün ise amacının Kılıçdaroğlu ile “polemiğe girmek olmadığını” söyledi ve ekledi:

“O tweet’teki görüşler elbette kişisel görüşümdür. Partiyi elbette bağlamaz. HDP adına bağlayıcı açıklamayı tabii ki yetkili organlarımız yapar. Yaptığım şey bir durum tespitiydi. HDP elbette meşru muhataptır.”

VE HDP KONUŞTU

Kulisler, bu kazandaki aşın Anayasa Mahkemesi karşısında HDP’nin elini zayıflattığını konuşuyordu. Derken HDP’den karşı açıklamalar peş peşe geldi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, parti görüşünü bir ajansa verdiği demeçle açıkladı: “Kalıcı bir barış istiyorsak, çok geniş toplumsal mutabakat ve meşruiyete ihtiyaç var. Çözümün adresi Meclis’tir, hiçbir aktör gözardı edilemez. HDP kendi siyasi aktör rolünü ve toplumsal gücünü elbette hem muhataplık hem de çözüm için sonuna kadar kullanmaya hazırdır.”

İMRALI’YI ES GEÇMEDİ

Mithat Sancar, “Fakat Kürt sorununda başka aktörler de var. İmralı’nın da bu konuda bir rolü olacaktır” diyerek, İmralı adresini dışlamadı. Dikkatle kurduğu cümleler parti içine yönelik uyarı da içeriyordu:

“Şimdi İmralı ile HDP’nin rolünü karşı karşıya getirmek, Kürt sorununa bütünlüklü yaklaşımı zorlaştırıyor. Hatta büyük ölçüde ortadan kaldırıyor.”

KILIÇDAROĞLU YANIT VERDİ

CHP Lideri ise dün gelinen aşamayı Halk TV’ye değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, “Bizim için bu konuda tek adres var o da TBMM’dir. İmralı da Kandil de muhatabımız değildir” diyerek önce Temelli’yi yanıtladı. Farklı olarak ise “muhataplık” yelpazesini genişletti ve çözüm reçetesine çerçeve ekledi:

İLGİLİ HABERLER