Gündem
  • 31.3.2019 22:33

HDP'ye büyük şok! İşte kaybettiği iller

HDP'ye şok! 5 ili de kaybettiler

Terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı HDP, Ağrı, Şırnak, Bingöl, Bitlis ve Tunceli'yi kaybederek büyük bir hüsrana uğradı.

HDP'nin elinde bulunan birçok il el değiştirdi. AK Parti ise Ağrı, Bitlis ve Şırnak gibi şehirlerde büyük bir zafer elde etti. HDP kayyum atanan Şırnak, Bingöl gibi illeri kaybetti. Şırnak, Bingöl, Ağrı ve Bitlis HDP'den Ak Parti'ye geçti.

Yerel seçim sonuçları bazı illerde netlik kazandı. Buna göre AK Parti, Doğu'da büyük bir çıkış yakalayarak HDP'nin bir önceki seçimde kazandığı 3 ili kazandı. Ayrıca son seçimde HDP'nin kazandığı Iğdır, MHP'ye, Tunceli ise TKP'ye geçti. Daha önceki seçimlerde Şırnak, Ağrı, Bitlis'i HDP kazanmıştı. 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti bu illerdeki seçimleri kazandı.

Buna göre Şırnak'ta AK Parti'nin adayı Mehmet Yarka, Ağrı'da Savcı Sayan ve Bitlis'te Nesrullah Tanğlay yerel seçimlerde kazanan isimler oldu.

Öte yandan 2014'teki yerel seçimlerde HDP'nin elinde olan Iğdır ve Tunceli de el değiştirdi. Tunceli TKP'ye geçerken, Iğdır da MHP'ye geçti.

İşte el değiştiren iller listesi:

Şırnak: BDP(HDP)'den AK Parti'ye

Tunceli: BDP(HDP)'den TKP

Ağrı: BDP(HDP) AK Parti'ye

Bitlis: BDP (HDP) Ak Parti'ye

Bingöl: HDP'den AK Parti'

İLGİLİ HABERLER