Gündem
  • 30.7.2009 10:01

HEP DESTEK, TAM DESTEK! TECAVÜZCÜ HADIM EDİLECEK...

Buna göre, çocuk tecavüzcünün cinsel istekleri ilaç tedavisiyle sıfır noktasına inecek.

Çocuklara yönelik cinsel saldırıda bulunanlara şok cezalar geliyor. AK Parti'nin kadın milletvekilleri Aşkın Asan ve Alev Dedegil, çocuklara yönelik 'cinsel saldırı' kapsamına giren suçlarla ilgili bir Eylem Planı hazırladı.

Hakim karşısına çıkan tacizcilerin, "Tahrik vardı" gerekçesine sığınmalarına son vermeyi amaçlayan Eylem Planı'nda çocukların hiçbir biçimde suçluyu "tahrik" etmeyeceği görüşü esas alınıyor. Hüseyin Üzmez'in yargılandığı davada olduğu gibi çocukların ruh ve beden sağlığının bozulup bozulmamasına karar verilen Adli Tıp Kurumu raporları ise tarih oluyor.

Böylece istismarcıya raporsuz 15 yıl hapis cezası öngörülüyor. Türk Ceza Kanunu'nda "cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar" için uygulanan hapis, para ve tutukluluk gibi cezalara, "kimyasal kastrasyon" (ilaçla cinselliği en aza indirgeme) yaptırımı da eklenecek.

Buna göre çocuklara tacizde bulunan kişiye 3 ayda bir ilaç ve iğne yolu ile cinselliği geçici olarak öldüren tedavi uygulanacak.

Yasanın yürürlüğe girmesiyle ilgili çalışmalara başlayan Milletvekili Aşkın Asan, "Bu cerrahi bir işlem değil. İlaçla yapılan bir tedavi. Cezasının bir bölümünü çekenlere 'İster hapis yat ister bu tedavi' seçeneği sunulacak. ABD'de 8'i zorunlu 16 eyalette uygulanıyor. İngiltere'de benzer örnekler bulunuyor" dedi.

(TAKVİM)

İLGİLİ HABERLER