Medya
  • 30.9.2014 23:19

Her TARAF'ı yalan

Taraf ve Cumhuriyet gazetelerinde Vatan Caddesi’de Migros’un bulunduğu alanın imara açıldığı iddiasının yer aldığı haberler yalan çıktı.Taraf Gazetesi 1964’ten beri imara açık olan arsayı ilk kez imara açılıyormuş gibi yansıttı. Cumhuriyet ise dayanağı olmayan bilgilerle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı hedef aldı.


HER “TARAFI” YALAN!

 
Taraf Gazetesi’nin “Vatan Caddesi’nde Migros’un yanında bulunan alan imara açıldı” haberi yalan çıktı. Söz konusu arazinin 1964 yılından bu yana imara açık olduğu belgelendi.İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi Meclislerinde alınan kararlarla söz konusu alandaki imar yoğunluğunun geçmişe göre yüzde 92 azaltıldığı ve yeşil alanın da yüzde 120 oranında artırıldığı belirlendi. 
 
SİMKEŞ MESCİDİ İHYA EDİLİYOR 
 
TARAF’ın,  1964’ten beri imara açık olan Vatan Caddesi’ndeki araziyi ilk kez imara açılıyormuş gibi gösterdiği haberinde 10 yılda 3 kez plan değişikliği yapılması da “usulsüzlük” gibi yansıtıldı. Oysa bu alanında içinde bulunduğu Fatih İlçesi’nin tamamına ait imar planları10 yıl içinde 3 kez mahkeme tarafından iptal edildiği için yasa gereği yeniden yapılmıştı. Yeni planlarla ve Koruma Kurulları’nın onayı ile kayıp eser olarak tescil edilen SİMKEŞ Mescidi de söz konusu alanda yeniden ihya edilecek.
 
VATAN’DAKİ ARAZİNİN GERÇEK HİKAYESİ
 
Deprem Toplanma Alanı olarak yansıtılan arazi 1964 yılından bu yana tüm planlarda özel şahıslara ve bir kısmı da kamuya ait mülk olarak kayıtlı.  Bu alandaki özel şahıslara ait bölüm hiçbir zaman kamulaştırılmadı ve kamuya ait bir afet toplanma alanı olarak planlara işlenmedi.1964’ten bu yana konut ve ticaret alanı olarak planlanan arazi üzerinde bugüne kadar Lunapark, otopark, market, konut, restoran ve otel gibi işletmeler yer tuttu. Kamuya ait olan bölüm ise yeşil alan olarak değerlendirildi. İBB ve Fatih Belediyesi’nin son plan kararları ile bu arazide kamuya ait olan yeşil alan yüzde 120 artırılmış oldu.Yaniiddia edilenin aksine bir afet durumunda toplanma alanı olarak kullanılabilme ihtimali bulunan kamuya ait yeşil alan azaltılmadı aksine artırıldı. Yeşil alanlar artırılınca, söz konusu arazide bulunan otel, restoran, market, konut gibi unsurların kapladığı alan da azaltılmış oldu.
 
İŞTE SANTİM SANTİM “VATAN” ARAZİSİ
 
Vatan Caddesi’ndeki arazide daha önce 1661 metrekare olan yeşil alan 3660 metrekareye çıkarıldı. 13 bin 630 metrekare olan toplam inşaat alanı ise 7 bin 600 metrekareye düşürüldü. Üstüne bir de daha önce yıkılmış olan tarihi SimkeşMescidi’nin yeniden ihyası için gerekli alan da kazanılmış oldu. 
 
“ALANIN TÜMÜ TİCARET ALANI OLDU” YALANI!
 
Haberde İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün söz konusu alana ticaret fonksiyonu verilmesine itiraz ettiği buna rağmen Vatan Caddesi’ndeki arazinin imara açıldığı iddiası da yer almıştı. İlgili müdürlük tarafından söz konusu parselinmalikleri tarafından“arazinin tamamının ticaret alanına dönüştürülmesi’ ile ilgili taleplere itiraz edildiği,  bu itirazın Fatih Belediye Meclisi tarafından dikkate alınarak arazinin tamamının hiçbir zaman ticaret alanına dönüştürülmediği ortaya çıktı. Oysa TARAF’ın haberinde “Müdürlüğün değerlendirmesini alan Fatih Belediye Meclisi ise bu görüşleri hiçe sayarak, geçtiğimiz günlerde alanın tümünün ikinci derece ticaret alanına dönüştürülmesine izin verdi” ifadesi yer almıştı.
 
AYTEKİN KOTİL PARKI İKİ KAT BÜYÜYOR 
 
Söz konusu arazinin Aytekin Kotil parkının bulunması nedeniyle imar planlarında deprem sonrası sığınma alanı olarak belirlendiği ileri sürülmüştü. Ancak sözü edilen imar planlarında bu alan ile ilgili “Deprem Sığınma Alanı” ifadesinin yer almadığı ortaya çıktı. Ayrıca düzenleme öncesinde 1661 metrekare olan Aytekin Kotil Parkı’nın yeni düzenlemeyle 3660 metrekareye çıkartılarak yüzde 120 oranında yani iki kattan fazla büyüyeceği de belirlendi.
 
CHP’DEN BİR ACAYİP SORU ÖNERGESİ 
 
CHP Milletvekili Umut Oran’ın Vatan Caddesi’ndeki bu arazi ile ilgili İçişleri Bakanı Efgan Ala tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’de verdiği soru önergesi ise CHP içindeki iletişimsizlik sorununu bir kez daha ortaya koydu. Söz konusu alan ile ilgili 30 Aralık 2011 tarihinde onaylanan 1-5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki CHP’li meclis üyelerinin tamamının da onay verdiği ortaya çıktı.Söz konusu alan ile ilgili 1-1000 ölçekli planın Fatih Belediye Meclisi’nde görüşülmesi sırasında “Yeşil alanın artırılması ticaret alanlarının azaltılması” teklifine Fatih Belediye Meclisi’nin CHP’li üyelerinin “Hayır’ oyu vermesi de tartışma konusu oldu.
 
İFTİRAYA JET YANIT 
 
Taraf’ın attığı pası iftiralarla süsleyen Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine jet yalanlama geldi.Vatan Caddesi’ndeki söz konusu arsanın sahibiymiş gibi gösterilen Aydınlı Grup Şirketleri’nin avukatı Tarık Çilekçi yazılı bir açıklama yaparak haberlerle ilgili dava açacaklarını duyurdu. Açıklamada “29 Eylül 2014 tarihinde, Cumhuriyet Gazetesinin manşetinde  “Vatan'da damat afeti” başlığıyla yer alan, Müvekkilimiz Ömer Faruk Kavurmacı’nın şahsını, aile fertlerini ve Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Aydınlı Grup şirketlerini hedef alan haberde, bahse konu edilen Fatih ilçesi Vatan Caddesi mevkiindeki arazide, müvekkilimizin, aile fertlerinin ve ortak olduğu şirketlerin doğrudan yada dolaylı olarak hiç bir ortaklığı ve ilişkisi bulunmamaktadır. Söz konusu haberde, kamuoyunu yanıltıcı içeriklerle, gerçeğe aykırı,  afaki ve karalamaya yönelik ifadelerle, müvekkilimizin, aile fertlerinin ve ortağı olduğu şirketlerinin isimleri kullanılmaktadır. Gazetede yayımlanan yazının, Basın Kanunu 14.maddesinde açıkça belirtilen “ kişilerin şeref ve haysiyetini ihlal edici veya kişilerle ilgili gerçeğe aykırı yayım yapılması” hükmüne aykırı içerikte olduğu aşikardır.Tarafımızın bilgisine başvurma ihtiyacı duyulmaksızın yalan, yanlış içerikle, karalama ve yanıltma amacı ile hazırlanan bu haberi reddetmekteyiz. Bu konuda her türlü hukuki ve cezai yaptırımlar için yasal yollara başvurmak sureti ile haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna duyururuz” ifadeleri yer aldı.

 

İLGİLİ HABERLER