Dünya
  • 21.4.2021 15:17

Hindistan'da vaka ve ölüm sayısında rekor kırıldı!.. Ölenler yakılıyor

Hindistan'ın sağlık sistemi tamamen çöktü. Mezar kazıcılar kurban yığınlarını yakıyor.. 24 saat kullanım nedeniyle krematoryum (Ölü yakma) fırınları dayanamaz oldu.

Kişisel koruyucu ekipman (KKD) giyen akrabalar, Bhopal'daki covid-19 kurbanları için son ayinleri gerçekleştirirken yanan cenaze ateşlerinin ortasında yürüyorlar.
Pek çok ülke gibi İngiltere de, Pazartesi günü Hindistan'dan seyahati yasakladı.Yeni Hint Covid-19 varyantı, bilim adamlarının aşılardan kurtulmasını sağlayabileceğinden korktuğu iki mutasyona sahip.Bu B.1.617 varyantının daha kolay yayıldığına ve potansiyel olarak diğer türlerden daha ölümcül olabileceğine inanılıyor.
Hindistan'daki sağlık görevlileri, hastaların ilk dalgadan önemli ölçüde daha genç olduğunu ve Delhi'de üçte ikisinin 45 yaşın altında olduğunu söylüyor.

Yeni Delhi'de bir krematoryumda koronavirüsten ölen hastaların ateşleri yakılıyor
Doktorlar, özellikle akciğerlerinde, kalplerinde ve böbreklerinde 'artan şiddet' yaşayan hastaların önemli bir kısmının gençler olduğu bildirdi. 
Hindistan'ın her yerinde krematoryum günün her saati çalışıyor, sürekli yanmaktan bacaları kırıyor ve demir çerçeveleri eriyor. Bunun üzerine ölüler yol kenarlarında yakılmaya başlandı..

Ahmedabad'daki bir COVID-19 hastanesinin morgunun önünde kocasının Covid nedeniyle ölmesi üzerine bir kadın teselli edildi
Delhi'deki sağlık görevlileri, yeni hastalarının üçte ikisinin 45 yaşın altında olduğunu söylerken, Mumbai'de doktorlar, ilk dalgada neredeyse hiç çocuk kabul edilmeyen 12 ila 15 yaş arası çocukları gördüklerini söylüyorlar.

İkinci dalgada 12 ve 15 yaş altı çocukların da semptomlarla hastaneye yatırıldığını görüyoruz. Mumbai PD Hinduja Ulusal Hastanesinde bir danışman ve Maharashtra'nın Covid-19 görev gücünün bir üyesi olan Khusrav Bajan, geçen yıl neredeyse hiç çocuk yoktu 'dedi.

Ahmedabad'daki bir COVID-19 hastanesinin morgunun önünde koronavirüs hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden bir kadın, oğlunun yasını tutuyor

Gujarat eyaletinde, göğüs hastalıkları uzmanı Amit Dave, gençlerin akciğerleri, kalpleri ve böbrekleri için koronavirüsten 'artan şiddet' yaşadıklarını söyledi.

PPE giyen bir adam, 17 Nisan'da Delhi'deki bir krematoryumdaki diğer koronavirüs ölümlerinin alevleri arasında Covid-19 koronavirüs enfeksiyonundan ölen akrabasının cesedini bir ambulanstan nakletmek için bekliyor.

Bangalore'nin güneydeki BT merkezinde, geçen yılki yüzde 46'dan 40 yaşın altındaki çocuklar Nisan başında enfeksiyonların yüzde 58'ini oluşturdu. 

Hafta sonu Delhi'deki bir krematoryumda Covid-19'dan ölen hastaların ateş yakılması.  29 milyonluk şehirde ventilatörlü 100'den az yatak ve kritik bakıma ihtiyaç duyan hastalar için 150'den az yatak mevcuttur.

 Hindistan'da korona virüs salgınında son 24 saatte 295 bin 41 yeni vaka tespit edilirken, 2 bin 23 kişi hayatını kaybetti. Günlük vaka ve ölüm sayısında rekor kırılan ülkede ciddi şekilde oksijen tüpü yetersizliği yaşanıyor.

Dünya genelinde en çok korona virüs vakasının kaydedildiği ikinci ülke, en çok ölümün görüldüğü dördüncü ülke olan Hindistan'da salgın kontrolden çıktı. Hindistan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde son 24 saatte 295 bin 41 yeni vaka tespit edildiği, toplam vaka sayısının 15 milyon 616 bin 130'a yükseldiği bildirildi. Son 24 saatte virüs nedeniyle 2 bin 23 kişinin hayatını kaybettiği ülkede, toplam can kaybı sayısının da 182 bin 553'e ulaştığı belirtildi. Ülkede salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük vaka ve ölüm sayısı kayda geçerken, hastanelerde ciddi şekilde oksijen tüpü sıkıntısı yaşandığı ifade edildi.

Yetkililerden hükümete peş peşe çağrı

Tam PPE'li bir adam, Delhi'de Covid-19'dan ölen hastaların çok sayıda yanan ateşine yakın akrabasının son ayinlerini yapmaya hazırlanıyor.

Dün eşinin korona virüse yakalanması sonucu karantinaya giren Delhi Eyalet Başbakanı Arvind Kejriwal, başkentteki hastanelerde yaşanan oksijen tüpü yetersizliğine dikkat çekerek, federal hükümete daha fazla tüpe ihtiyaç olduğu çağrısında bulundu. Yaklaşık 25 milyonluk megakentin Sağlık Bakanı Satyendar Jain de federal hükümeti "büyük bir krizi önlemek için oksijen tüpü tedarik etmeye" çağırdı.

Yerel basın, Maharashtra eyaletinin salgının merkez üssü olan kalabalık başkenti Mumbai'deki hastanelerde de ciddi şekilde oksijen tüpü yetersizliği yaşandığını ifade etti. Eyaletteki bir doktor, yerel basına yaptığı açıklamada, "Normalde bazı hastaları başka hastanelere kaydırırdık. Ancak şehirdeki hiçbir hastanede yedek oksijen tüpü yok" diye konuştu.

Başbakan Narendra Modi ise akşam saatlerinde yaptığı konuşmada, 1.3 milyar nüfuslu ülkenin "bir kez daha büyük bir mücadele verdiğini" ifade etti. Modi, "Durum birkaç hafta öncesine kadar kontrol altındaydı. Bu ikinci korona virüs dalgası fırtına gibi geldi" şeklinde konuştu. Modi, "Merkezi hükümet, ihtiyaç sahibi her hastanın oksijen tüpüne ulaşmasını sağlamaya çalışıyor" dedi.

Hindistan'da şu ana kadar 130 milyondan fazla korona virüs aşısı uygulanırken, 1 Mayıs'tan itibaren tüm yetişkinlerin aşı olmaya hak kazanacağı açıklanmıştı.

İLGİLİ HABERLER