Gündem
  • 27.6.2014 18:09

Hissedilen sıcaklık 55 derece

Meteoroloji son yılların en sıcak haziran ayı olduğunu açıklarken, Antalya’da cadde ve sokaklar öğle saatlerinde boşaldı.

Meteoroloji Bölgesel Hava Tahmin Merkezi dijital göstergesi saat 10.56’da hava sıcaklığını 33 derece, nem oranını yüzde 34, deniz suyu sıcaklığını 25 derece olarak gösterdi. Öğle saatlerinde nem oranı yüzde 45’e, sıcaklık da 40 dereceye yükseldi. Hissedilen sıcaklık 50 dereceyi geçti. Meteroloji, Ramazan ayının ilk günü olan yarın sıcaklığın 37 derece olduğunu açıkladı.

Sıcak hava cadde ve sokakları boşaltırken, Antalyalılar yarı çıplak ve ellerinde sıvılarla yürüdü. Dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili de serinlemek isteyenlerin akınına uğradı. Yerli ve yabancı yüzlerce turist denize girerek serinlemeye çalıştı. Sokakta plaj şemsiyesi ile yürüyenler objektiflere takıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nde de hayvanlar için özel önlem alındı. Hayvanat bahçesinde 24 türde 1000’in üzerinde hayvanın olduğunu söyleyen veteriner Aygün Arsun, “Gerekli her türlü önlemi aldık, 100’ü üzerinde fıskiye kurduk. Ayrıca bazı kültür hayvanları için havuz, çamur banyosu ve soğuk hava üfleyen fıskiyeler yerleştirdikö dedi. Arsun, özellikle ayı, kurt, yak’ın sıcaktan etkilendiğini belirtti. Arsun, temmuz ve ağustos aylarında hayvanlara özel soğutulmuş sebze ve yiyecek verildiğini de vurguladı.

Bunaltıcı sıcak nedeniyle zor durumda kalan sokak hayvanları da ağaç gölgelerine sığınarak güneşten korunmaya çalıştı.

Uzmanlar aşırı sıcaklarda sıvı tüketiminin 3 litreyi bulmasını gerektiğini belirtti. Memorial Hastanesi kardioloji bölümünden uzman doktor Nuri Cömert, 50 yaş üzeri, kilolu ve rahatsızlığı olanların aşırı sıcaklarda bir takım rahatsızlıklar yaşamasının normal olduğunu söyledi. “Aşırı terleme ve vücutta sıvı kaybı, eletrolit kaybı, bulantı, baş dönmesi, baygınlık hissi uyandırabilirö diyen Dr.Cömert, “Bunun akabinde bilinç kaybı olması ciddi bir sorunun göstergesidir dedi. Kalp, damar, kronik kalp, kuah hastalarının özel önlem alması gerektiğini söyleyen Cömert, “Serin saatlerde dışarı çıkılmalı. İdrar söktürücü ve yüksek tansiyon ilacı kullanan hastalar doktoru ile tekrar görüşüp ilaç dozlarını ayarlamalılar. Ve bu tarz hastalığı olanlar bir yakınlarının cep telefonu numarasını mutlaka yanlarında bulundursunlarö diye konuştu.

Cömert, Antalya’da hastaların sıcaktan etkilenmesinin en önemli sebebinin nem oranının yüksekliği olduğunu da vurguladı.

Ahmet İSTEK -Mehmet KILIÇASLAN /ANTALYA-DHA

İLGİLİ HABERLER