Dünya
  • 30.9.2016 00:13

Hitler'in kayıp 'zaman kapsülü' bulundu

Nazilerin 'zaman kapsülü' bulundu

Polonya'da Nazilerin 80 yıl önce gömdüğü bir kapsül toprak altından çıkarıldı. Kapsülde, 1934 tarihli bir dizi belge yer alıyor.Polonyalı arkeologlar, 1934’te Naziler tarafından gömülen bir ‘zaman kapsülü’nü ortaya çıkardı. ‘Kapsül’ün içinden, 80 yıl öncesine ait bir dizi belge çıktı.

Silindir şeklindeki bakır kapsülün, Zlocieniec kentinde Nazi Partisi’nin üyelerine eğitim vermek için kullandığı Ordensburg Krossinsee binasının inşaatı sırasında gömüldüğü yıllardır biliniyordu. Araştırmacılar, kalın beton duvar ve mayınların arasından kapsüle nihayet geçen hafta ulaştı.

nazilerin-zaman-kapsulu-bulundu-187445-1.

Testereyle açılan kapsülün içinden, tarihi belge niteliğinde 80 yıllık gazeteler, bazıları Adolf Hitler’e de ait olan fotoğraflar, Hitler’in kitabı ‘Kavgam’ın iki nüshası ve bir zarf içine konmuş bozuk para çıktı. Arkeolog Dr. Marcin Peterleitner, parçaların ‘mükemmel bir biçimde muhafaza edildiğini’ söyledi. Kapsül ve içindekiler Szczecin’deki Ulusal Müze’de sergilenecek. Kapsülün gömüldüğü Zlocieniec kenti 1945’e kadar Almanya’ya aitti.

nazilerin-zaman-kapsulu-bulundu-187446-1.

 

İLGİLİ HABERLER