Gündem
  • 25.3.2021 23:26

Hollanda'da dinini karalayan Türk kızını ailesi reddetti

Romanı nedeniyle tehdit alan Türk yazar ailesi tarafından reddedildi..

Hollanda'da doğup büyüdüğü ortamı anlattığı "Yaşayacağım" (Ik Ga Leven) adlı romanı nedeniyle ölüm tehditleri alan 23 yaşındaki Türkiye kökenli yazar Lale Gül’ün, ailesi tarafından reddedildiği bildirildi.

Yazdığı Roman Nedeniyle Ölüm Tehditleri Alıyordu: Lale Gül Ailesi  Tarafından Reddedildi - onedio.com

Yazdığı roman nedeniyle özellikle Müslüman seçmenlerce desteklenen siyasi partiler tarafından "İslam düşmanlığı" ile suçlanan yazar Lale Gül, ailesi tarafından istenmedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, suçlamalar nedeniyle anne ve babası ile de ilişkileri kopma noktasına gelen genç yazar, öfke ve sözlü tacize rağmen ailesinin evinde kalmaya devam ediyordu.

Hollanda'da romanı nedeniyle tehditler alan Lale Gül'ü ailesi reddetti -  BBC News Türkçe

Kendisini eleştirenler tarafından "ailesinin hayatını mahvetmekle" suçlanan Gül, Hollanda'daki milletvekili genel seçimleri öncesinde, 16 Mart akşamı Başbakan Mark Rutte ile televizyon oturumunda tartışan aşırı sağcı lider Geert Wilders'in kendisi hakkındaki yorumu, ailesinin tepkisini daha da arttırdı.

Tartışma sırasında Lale Gül'den, "cesur bir Türk kadını" diye söz eden Wilders, onun yazdığı kitap nedeniyle tehdit edildiğini ve "avlanmak" istendiğini, bu nedenle de saklanmak zorunda kaldığını söyledi.

Aşırı sağcı liderin bu beklenmedik desteği, Lale Gül ile ailesi arasındaki iplerin kopmasına neden oldu.

BBC Türkçe'ye konuşan Lale Gül, "Bu son damla oldu. Wilders'in sözlerini kabullenemediler" dedi. Özellikle koyu dindar annesi tarafından sık sık eleştirilen Gül, ailesi tarafından reddedildi.

Daha önce, "Evden ayrılırsam ailemi kaybederim, o yüzden her şeye rağmen onlarla kalacağım" diyen Gül, evden uzaklaştırıldı.

Amsterdan Belediyesi ev verecek

Öte yandan Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema, göçmen mahallesi Bos en Lommer'da ailesi birlikte yaşadığı evden uzaklaştırılan kadın yazara, acil durum önlemleri kapsamında kısa sürede bir ev verileceğini bildirdi.

Hollanda'da, sosyal konutlar belediyelerin sorumluluğunda olduğu için, aile içi şiddet, boşanma ya da benzeri konularda "acil durum yetkisi" kapsamında mağdurlara ivedilikle kalacak yer temin edilebiliyor.

Lale Gül, yazdığı kitaba ve görüşlerine katılmasa da, evdeki tek desteğin 22 yaşındaki erkek kardeşinden geldiğini ve ölüm tehditleri nedeniyle erkek kardeşi olmadan sokağa çıkamadığını söylüyordu.

Amsterdam Üniversitesi'nde Hollandaca eğitimi alan Gül'ün romanı, haftalardır Hollanda'da en çok satan kitaplar listesinin başında yer alıyor.

"Ben İslam'ı değil içinde yetiştiğim kültürü eleştirdim" diyen Gül'e yönelik tehditler üzerine, Hollanda'da siyasi parti liderleri, yazarlar, gazeteciler ve aydınların da bulunduğu çok sayıda tanınmış kişi, bir destek manifestosu yayınladı.

İLGİLİ HABERLER