Gündem
  • 30.6.2007 01:36

HRANT DİNK DAVASI 2 TEMMUZ'DA BAŞLIYOR!..

İSTANBUL - Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin haklarında dava açılan 12'si tutuklu 18 sanığın, 2 Temmuz pazartesi günü yargılanmasına başlanacak.
Hrant Dink cinayetini azmettirdikleri iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları istenen Erhan Tuncel ve Yasin Hayal'in de aralarında bulunduğu 18 sanık, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk kez hakim karşısına çıkacak.
Dink'i öldürdüğü öne sürülen O.S 18 yaşından küçük olduğu için duruşma CMK'nın 185. maddesi uyarınca kapalı olarak yapılacak.
Yasin Hayal'in, bir süre önce adliyeye getirilirken sarf ettiği ''Orhan Pamuk akıllı olsun, akıllı'' sözleri dolayısıyla iddianamede mağdur olarak yer alan Nobel Ödüllü Yazır Orhan Pamuk ise yurt dışında olduğu için duruşmaya katılmayacak.
Hrant Dink'in Şişli'de öldürülmesine ilişkin soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcıları Selim Berna Altay ile Fikret Seçen tarafından hazırlanan iddianamede, ''Hrant Dink'in öldürülmesine azmettirmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istenen sanıklardan Erhan Tuncel'in, ''silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak'', ''patlayıcı madde imal etmek'', ''patlayıcı madde atmak'', ''mala zarar vermek'', ''6 kişinin yaralanmasına neden olmak'' suçlarından da ayrıca 22,5 yıl ile 48 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.
Yasin Hayal'in de 18 yıl ile 30 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülüyor.

İLGİLİ HABERLER