Gündem
  • 30.6.2010 15:41

HSYK BAŞKANI ÖZBEK: ''ELEŞTİRİLER ART NİYETLİ''

ANKARA - Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Ekinci'nin İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne atanmasıyla ilgili haberleri, ''Eleştirilerin kaynağında HSYK'ya karşı oluşturulan art niyet var'' sözleriyle değerlendirdi.
Bir gazetecinin Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir'in tutuklama kararına yapılan itirazı değerlendirecek Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin itirazı görüşmek üzere heyet oluşturamadığını anımsatarak, bu konuda bir karar alınıp alınmadığını sorması üzerine Özbek, mevzuat ve uygulama gereği özel yetkili ağır ceza mahkemeleri heyetlerinin atamasını HSYK'nın yaptığını hatırlattı.
Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde söz konusu konuyu görüşmek üzere heyet oluşturulamadığını basından öğrendiğini kaydeden Özbek, mahkemeden Kurula ulaşmış resmi bir başvuru olmadığını, başvuru yapılması halinde konuyu görüşeceklerini söyledi.

-HAKİM EKİNCİ'NİN İSTANBUL'A ATANMASI-

Kadir Özbek, bir başka soru üzerine, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Ekinci'nin İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne atanmasına ilişkin yapılan haberlerin ''HSYK'yı yıpratmaya'' yönelik olduğunu ileri sürdü.
Ekinci'nin sağlık sorunları nedeniyle uzun bir süredir İstanbul'a atanmak için dilekçe verdiğini ve istekte bulunduğunu belirten Özbek, atama kararnamesinin gecikmesi nedeniyle Ekinci'nin atamasının yapılamadığını, sağlık sorunları göz önünde bulundurularak Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in katılmadığı bir Kurul toplantısında oy birliğiyle Ekinci'nin geçici yetkiliyle İstanbul'a görevlendirilmesinin yapıldığını belirtti.
Özbek, ''Eleştirilerin kaynağında HSYK'ya karşı oluşturulan art niyet var. Bir arkadaşımızın bir yere atanmasının arkasında art niyet aramak ancak böyle bir art niyetin ürünü olabilir'' dedi.

İLGİLİ HABERLER