Gündem
  • 13.1.2014 18:53

'Hükümet ile cemaat arasında sulh olsun'

NUR Cemaatinin önemli isimlerinden olan ve Erzurum'da yaşayan Mehmet Kırkıncı Hoca, "Hükümet ile Hoca efendi cemaati arasında meydana gelen üzücü hadise ve kırgınlıkların bir an evvel sulhla neticelenmesi, birlik ve beraberliğimizin devamı için sürekli dua ediyorum" dedi.

Mehmet Kırkıncı, 'www.mehmedkirkinci.com' internet sitesinde bir insana yakışan hareketin kardeşi, dostu veya akrabasının kusurlarının izalesine çalışmak ve onları kusurlarıyla sevmek olduğunu yazdı. Kırkıncı hoca, 'Risale-i Nur ışığında son hadiselere bakış' başlıklı yazısıyla gündemi değerlendirdi. 'Risale-i Nur da Kuran'ın manevi bir tefsidir!' diyen Mehmet Kırkıncı Hoca, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Son günlerde Hoca Efendi Cemaati ile Hükumet Erkanı arasında meydana gelen kırgınlıklar ve üzücü hadiseler, milletimizi hususen ehl-i hamiyeti derinden yaralamış, bazı kardeşlerimizi meyus edip gelecek adına ümitsizliğe sevk etmiştir. Hizmetlerini çok takdir ettiğim ve kendilerine duacı olduğum bu iki tarafın bugün karşı karşıya gelmiş olmaları bütün ehl-i iman gibi beni de fevkalade rahatsız ve müteellim etmiştir. Hükumet ile Hoca Efendi Cemaati arasında meydana gelen üzücü hadiselerin ve kırgınlıkların bir an evvel sulhla neticelenmesi, birlik ve beraberliğimizin devamı için sürekli dua ediyorum."

İsim vermeden 'hoca efendi' olarak nitelendirdiği Fethullah Gülen'i 1955 yılından bu yana tanıdığını belirten Mehmet Kırkıncı Hoca, hükümet konusunda ise, "Tanzimat'tan bugüne kadar böyle maharetli bir kadro ilk defa gelmiştir. Rahmetli Adnan Menderes ile Merhum Turgut Özal'ın bu milletin maddi ve manevi terakkisi için yapmış oldukları hizmetlerini şükranla yad ediyoruz. Ancak onların böyle yeteri kadar maharetli bir kadroları yoktu" dedi.
ERZURUM, (DHA)

İLGİLİ HABERLER