Gündem
  • 29.11.2019 18:19

İBB'nin yeşil alan satışını AK Parti grubu engelledi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), Kandilli sırtında yer alan, Boğaz manzaralı ve içinde ağaçlar olan yeşillik arsanın satışı, belediye meclisinde AK Parti grubunun 'ret' vermesi sonucu oy çokluğuyla reddedildi.

İBB Emlak Müdürlüğü'nün teklifi olarak 11 Kasım'da Belediye Meclis gündemine gelen ve komisyonlara havale edilen, Üsküdar Kandilli'deki bitişik iki parselin satışı, AK Parti grubunun oylarıyla, oy çokluğuyla reddedildi.

SİT KORUMA ALANINDA KALIYOR
Toplam büyüklüğü 440 metrekare olan satışa konu teklifle ilgili olarak hazırlanan komisyon raporunda, "Üsküdar İlçesi Kandilli Mahallesi 957 ada, 3 ve 4 parsel ile ilgili teklife konu parseller sit koruma alanında kaldığından, satış için kurul kararı gerektiğinden, satış talebinin reddi, komisyonumuzca uygun görülmüştür" denildi.

CHP KANADI ŞERH KOYDU
İBB Meclis çoğunluğu AK Parti grubunda olduğu için uygun görülmeyen, satış teklifi ile ilgili olarak hazırlanan komisyon raporuna 'li üyeler şerh düştü.

Satılmasına izin verilmeyen Kandili'deki parseller 1960 yılında İBB mülkiyetine geçmişti.

KORUMA KURULU'NDAN İZİN ALINMADAN SATILAMAZ
AK Parti'li Hukuk Komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar ise söz konusu arsaların satışının yasalara aykırı olduğunu, konuyu komisyon toplantısında CHP'li üyelere de anlattıklarını söyledi. Kaynar, "Koruma Kurulu'ndan izin alınacağını söylüyorsunuz. O zaman izin alındıktan sonra teklifi Meclise sunun. Biz neden yasal izni alınmamış bir satışa onay verelim" diye konuştu.

VİLLALARIN ARASINDA AĞAÇLIK ALAN
İBB'nin satışa çıkardığı, ancak Belediye Meclisi'nden onay alamadığı arsa, Kandilli'de villalar bölgesinde bulunuyor. Yakın bölgedeki villaların fiyatları gazete ilanlarına göre 8- 10 milyon TL civarında. Yakın bölgede bulunan arsaların metrekare fiyatları da yine gazete ilanlarına göre 16-18 bin TL aralığında. Bu verilere göre, söz konusu arsanın yaklaşık piyasa değerinin 7 milyon TL olduğu tahmin ediliyor.

.

İLGİLİ HABERLER