Asayiş
  • 17.6.2014 13:06

İbrahim'in ölümünü 3 savcı soruşturacak

Merkez Seyhan İlçesi Hürriyet Mahallesi Güneykuşak Bulvarı'nda 15 Haziran'da toplanan ve PKK yandaşı oldukları belirtilen 200 kişi, Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde 2 kişinin öldüğü olayları protesto etmek istedi. Kalabalıktakiler, çevreden topladıkları parke taşları ile kaldırımla barikat kurup, yolu yaya ve araç trafiğine kapattı. Olay yerine ulaşan polis ekipleri, aralarında yüzlerini maskeyle kapatan kişilerin de olduğu grubun dağılması için uyarılarda bulundu.

Kalabalığın molotof kokteyli ve taş atarak karşılık vermesi üzerine çevik kuvvet, biber gazı tazyikli suyla müdahale edince olaylar büyüdü. Gösterilerin devam ettiği 20067 sokak içerisinde meydana gelen patlamada Şehit İdris Güler Ortaokulu 6'ncı sınıf öğrencisi İbrahim Aras, başı parçalanarak yaşamını yitirdi. Aras'ın cenazesi dün düzenlenen törenle Küçükoba Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Adana Valiliği'nin 'El yapımı patlayıcı patladı' dediği, göstericilerin ise 'Polisin gaz kapsülü öldürdü' iddiaları üzerine bugün Adana Cumhuriyet Başsavcılığı yazılı bir açıklama yaptı.

3 SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ

İbrahim Aras'ın kesin ölüm nedeninin Adli Tıp Grup Başkanlığı'nın düzenleyeceği otopsi raporuyla belirleneceğinin vurgulandığı açıklamada şöyle denildi:

"Adana'nın Seyhan İlçesi Hürriyet Mahallesi Güney Kuşak Bulvarı'nda 15 Haziran günü çıkan olaylar sırasında İbrahim Aras yaşamını yitirdiği bilgisi üzerine derhal soruşturma açılarak, olay yerine gidilip, gerekli incelemeler başlatılmış ve otopsi işlemleri yapılmıştır. Kesin ölüm nedeni Adli Tıp Grup Başkanlığı'nın düzenleyeceği otopsi raporuyla belirlenecektir. Bu olayı soruşturmak üzere, olaya ilk müdahale eden Cumhuriyet Savcısı ile birlikte soruşturmayla ilgisi nedeniyle Çocuk Suçları Soruşturma Bürosu ve Terör-Uyuşturucu-Teknik-Organize Suçlar Soruşturma Bürosu'ndan birer olmak üzere 3 Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir. Soruşturmanın görevlendirilen Cumhuriyet Savcıları tarafından tüm iddiaları kapsayacak şekilde yürütüldüğü hususu, kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Salih ÜÇTEPE/ADANA, (DHA)

İLGİLİ HABERLER