Gündem
  • 12.11.2019 10:57

İmamoğlu'nda icraat yok ama yalan çok

Yerel seçimler öncesi, İstanbul’da biri Avrupa, diğeri Asya yakasında olmak üzere 2 yeni ileri biyolojik arıtma tesisi kuracaklarını vaat eden ancak Silahtarağa’daki projeyi tal eden CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun yönettiği İBB’den dün, “Bölgede nüfus 2,5 milyon kişi artsa dahi, mevcut sistemlerin kapasitesi yeterlidir” şeklinde skandal bir açıklama geldi.

Seçim stratejisini sistematik bir şekilde ‘yalan’ beyan üzerine kuran CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bir yalanı daha ortaya çıktı. Haliç’teki ‘Atıksu Arıtma Tesisi’ projesini “ihtiyaç yok” diyerek iptal eden İmamoğlu’nun seçim vaatleri arasında ‘biyolojik atıksu tesisi’nin yer aldığı ortaya çıktı.

Kendi vaadi çıktı

AK Parti’nin başarılı projelerine gölge düşürmek için her yolu deneyen, son olarak CHP zihniyetini ortaya koyan bir komediye imza atan İmamoğlu’nun seçim vaatleri arasında biyolojik arıtma tesisinin de yer aldığı görüldü. “İstanbul’a yeni bir başlangıç” sloganıyla hazırlanan kitapçığın 116. sayfasındaki “Marmara Denizi Canlanacak” başlıklı bölümde, şu ifadeler yer aldı: “İki yakada yeni kurulacak biyolojik arıtma merkezleri ile kirlilik nedeniyle yok olma riski altında kalan biyolojik çeşitlilik yeniden canlandırılacak. Denizdeki mevcut kirliliğin temizlenmesine yönelik çalışmalarda birlikte İstanbul halkı mevcut ve yeni açılacak halk plajlarında denize girebilecek.

Öve öve bitirememişti

Yine İmamoğlu, seçim öncesi “Kirliliği Önlemeye Yönelik 5 Yıllık Eylem Planı” başlıklı paylaşımında şu başlıklar yer almıştı: “Marmara Denizi’nin kirlenmesine engel olacağız... Bölgesel, ulusal ve uluslararası koruma platformları... 5 yıllık kirliliği önleme eylem planı... Yeni ileri biyolojik arıtma tesisi... Denize girilebilecek, lüfer yok olmayacak, orkinos geri gelecek...

İmamoğlu’nun tuhaf kararları tepkilere neden olurken, literatüre kazandırdığı ‘Temel Atmama’ töreni, siyasi bir şov olarak yorumlandı. Arıtma projesine lüzumsuz diyerek taş koyan İBB ise çıkan tartışmalar üzerine garip bir açıklama yaptı.

Haliç kokmaya başlayınca...

Açıklamada; Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar’ın iddialarına cevap verilerek Haliç’e açık su deşarjının söz konusu olmadığı, aksine Haliç’te yeniden koku ve kir problemi doğmasının önlendiği ifade edildi. Ayrıca dünyanın hiçbir ileri biyolojik arıtma tesisinde membrandan geçmiş olsa bile suyun içme suyu olarak kullanılmadığı öne sürüldü. “İptal edilen tesis projesinin ise yer seçimi ve kapasite açısından yanlış olduğu bilimsel olarak tespit edilmiştir” denilen açıklamada, “Silahtarağa’da iptal edilen biyolojik arıtma tesisi projesi yapılmış olsa da Haliç’e su pompalaması söz konusu olmayacaktı”denildi.

Suya % 20 zam yapılacak

Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük kuruluşlarından olan ve kentin su ihtiyacının karşılandığı İSKİ’nin 2020 bütçesi hazırlandı. Yeni bütçeye göre, 1 Aralık’tan itibaren suya yüzde 20 zam yapılacak. Binali Yıldırım’ın su fiyatlarında indirim sözü üzerine, 23 Haziran seçiminden hemen önce yüzde 46 indirim yapılmıştı.

YENİ AKİT

İLGİLİ HABERLER