Gündem
  • 22.4.2021 12:23

İmamoğlu'nun kayıp atları yüzünden MHP'li belediye başkanı partisinden istifa etti

İBB Adalar'da yeni bir düzenlemeye giderek atlı fayton uygulamasına son vermiş yerine elektrikli faytonları getirmişti. İBB'nin Adalar’daki fayton sürücülerinden aldığı bin 177 attan 50’si MHP’li Hatay Dörtyol Belediyesi'ne hibe edildiği ortaya çıktı.
MHP'li belediye gelen atları kaybedince belediye Başkanı MHP'den isitfa etti.

İBB'nin MHP’li Hatay Dörtyol Belediyesi’ne hibe ettiği 50 at, üzerlerindeki çiplere rağmen kayboldu. MHP belediye başkanın istifa ettiğini duyurdu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “İstanbul BŞB’den aldığı atlar nedeniyle, Adli ve İdari Soruşturmaya muhatap olan, Hatay/Dörtyol Belediye Başkanımız Sn Fadıl Keskin’in, partimizden istifası işleme konulmuş olup, Belediye Başkanları listemizden de düşürülmüştür. Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.”

İstifa sürecine ilişkin TELE1’den Rojda Altıntaş'a konuşan Fadıl Keskin, partisinden istifa ettiğini doğruladı. Keskin şunları söyledi: “Partime zarar gelmesin diye istifa ettim. Ataların sucuk yapıldığı iddiası asılsızdır. İnsanların attan sucuk yapmaya ihtiyacı yok. Atları teslim ettiğimiz kişi atları elinden kaçırdı. Kaymakamlık da bunu soruşturuyor.”

OLAY NASIL OLDU?
İki belediye arasında geçen yıl Ekim ayında taşıma devir sözleşmesi imzalandı ve atlar Dörtyol ilçesine götürüldü. İBB’nin hibe ettiği 50 ata kaybolmamaları için çip de takılmıştı, ama KRT TV’den Çağdaş Ulus’un haberine göre buna rağmen atların kaybolduğu ortaya çıktı.

İBB atların akıbetine ilişkin MHP'li belediyeye yazı yollarken bu girişim cevapsız kaldı. Olayın üzerine İBB savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık konuyla ilgili soruşturma başlatırken, atlardan sorumlu Dörtyol Belediyesi personelinin ve belediye yetkililerinin ifadesi alındı. Dörtyol Belediyesi'ne teslim edilen ama üzerlerindeki çiplere rağmen kaybolan 50 atın akıbeti belirsizliğini koruyor.

50 DEĞİL 100 AT

Hatay Dörtyol Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Yıldıray Yıldız, Habertürk'ten Esra Boğazlıyan'a yaptığı açıklamada kayıp atlarla ilgili şunları söylemişti:

"100 atın evrak üzerinde Dörtyol Belediye Başkanı ve Dörtyol Belediye memuru tarafından imzalanarak teslim alındığı görülse de belediye ve veteriner işleri müdürlüğü olarak fiziken 100 adet at teslim alınmadı. Belediyemize ait hayvan pazarı tesisleri ve diğer sahalarda da 100 adet at bulunmuyor. Ancak yine yaptığım araştırmada atların hayvan pazarına geldiğini fakat 1’inin yolda öldüğünü öğrendim. Diğer 99 at ise belediyemiz tarafından teslim alınmadı. 13 Nisan itibariyle de savcılığa suç duyurusunda bulundum. Şu anda kaymakamlık kapsamlı bir soruşturma yapıyor."

400 BİN LİRA DEĞERİNDE

100 atın teslim evraklarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Hatay Dörtyol Belediyesi’ne bedelsiz devredilen atların her birinin değerinin 4 bin TL olduğu belirlenmiş, hibe edilen 400 bin TL değerindeki 100 attan 99’u kayıp olduğu ortaya çıkmıştı.

İLGİLİ HABERLER