Asayiş
  • 21.8.2009 11:36

İMRALI'DA HAREKETLİ GÜNLER

Özel harekatçılar gitti, gardiyanlar geldi

Yaklaşık 10 yıldır Öcalan’ın yanı başında görev yapan “özel harekâtçı gardiyanlar”, “Psikolojik baskı uygulanıyor” şikâyetinin ardından geri çekildi, yerine normal gardiyanlar yerleştirildi.

Kenya’da yakalandıktan sonra İmralı adasındaki cezaevine konulan terörist Abdullah Öcalan’ın korunmasında görev alan Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekât Dairesi personeli polislerin bu görevden çekildikleri ortaya çıktı.

Milliyet'ten Tolga Şardan'ın haberine göre Adalet Bakanlığı’nın isteği üzerine, bir grup özel harekâtçı polis, 1999’da adaya gelişinden itibaren Öcalan’ın gardiyanı olarak görev yapmaya başladı. Adayı koruyan Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının dışındaki resmi görevliler olan özel harekâtçılar, o dönemdeki Emniyet Genel Müdürlüğü yetkililerince özel olarak seçildi.

Adalet Bakanlığı’nın emrinde geçici olarak görevlendirilen özel harekâtçılar, yaklaşık 10 yıl boyunca Öcalan’ın hemen yanında görev yaptı. Aldıkları eğitim ve çalışma koşullarına uyum nedeniyle bu göreve seçilen özel harekâtçı polisler, silah taşımaksızın “gardiyan” olarak hizmet yürüttü. Her an yanında oldukları Öcalan’ın kendisine zarar vermesini engellemekle de görevlendirilen özel harekâtçı gardiyanlar, sağlık sorunu nedeniyle cezaevi revirine gidişinde ve günde üç kez yemek verilmesi sırasında sürekli Öcalan’ın yanında bulundular.

Öcalan’ın şikâyeti

Özel timci polislerin İmralı Cezaevi’ndeki görevlerine bir süre önce son verildi. Öcalan’ın, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru, avukatlarıyla yaptığı görüşmelerde “kendisine psikolojik baskı uygulandığını” iddia etmeye başladığı, özel harekâtçı gardiyanların görevlerinin bu sürecin sonunda bittiği öğrenildi.

Gardiyanlık görevinden sessiz sedasız asli görevlerine geri çekilen özel timci polislerin yerine, Adalet Bakanlığı’nın kadrosundaki infaz koruma memurları gönderilmeye başlandı.

İLGİLİ HABERLER