Gündem
  • 15.7.2020 20:24

İngiltere Savunma Bakanı!.. Türkiye SİHA'larıyla oyun değiştirici bir ülke oldu. Onları örnek almalıyız

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Hava ve Uzay Gücü Konferansı'nda bir konuşma yaptı..Wallace konuşmasının son bölümünde Türk SİHA'larının başıralırını övdü ve Türkiye'nin artık bir oyun değiştirici olduğunu söyledi.
Savunma Bakanı Ben Wallace, sürekli rekabet çağında hava ve uzay gücünün önemine dikkat çekti.

Wallace şöyle dedi; "Bu yıl, Britanya Savaşı'nın 80. yıldönümünü birkaç ay içinde ortaya çıkaran muhteşem birkaçını hatırlayacağız.Ama bugün geleceğe odaklanmak istiyoruz. Son zamanlarda tüm savunmayı ve RAF'ı bunun bir parçası olarak yanıtladıklarını ve adapte olduklarını gördük .Corona sırasında helikopter merkezlerini kurmak , KKD sağlamak , hava köprüleri kurmak ve koğuşlara tıbbi rezerv sağlamakAma aynı zamanda İngiltere'deki operasyonlarımızı tüm dünyada sürdürme konusunda önemli bir dayanıklılık gösterdiniz.Son savaş ile savaşmaya odaklanamayız. Bunun yerine, Küresel İngiltere giderek istikrarsız bir sürekli rekabet dünyasına adım atmalıdır
Bu, kendimize 2030, 2040 ve hatta 2050'nin hava ve uzay ortamının nasıl görüneceğini sormak anlamına gelir. Nasıl Çalışacağız? Nasıl savaşacağız? Tutumlar nelerdir? Aralıklar nelerdir? Yükseklikler nelerdir? Yarının savaş alanında ihtiyaç duyduğumuz gün batımı ve gün doğumu yetenekleri nelerdir? Uçağımızın rolü ne olacak?

Daha özel olarak, sürekli rekabet dünyasında hava ve uzay kuvvetlerimizin rolü ne olacak?

Siber gibi yeni savaş alanlarında karşılaştığımız tehditler ve fırsatlar hakkında, bu konferansta gerçekleşen bir tema üzerinde dikkatle düşünmemiz gerekiyor.

Başkalarının derslerine bakmamız gerekiyor. Türkiye'nin 2019 ortasından beri Bayraktar TB-2 İHA'larını kullandığı Libya'da nasıl faaliyet gösterdiğine bakın.

İngiltere Savunma Bakanı ilan etti: "Yarısı bile doğruysa Türkiye oyun değiştirici" Ben Wallace yaptığı son dakika açıklamasında, Türkiye’nin insansız hava araçlarını (İHA) Libya ve Suriye’de etkili biçimde kullanmasının “oyun değiştirici” nitelikte olduğunu bildirdi.

 Wallace, İHA konusunda Türkiye’yi örnek gösterdi.

T.C. Millî Savunma Bakanlığı ar Twitter: “Minister Akar, who was ...

İngiltere’nin savunma konularında başka ülkelerden ders alması gerektiğini belirten Wallace, “Türkiye’nin 2019 ortasından bu yana Bayraktar TB-2’leri Libya’a nasıl kullandığına bakın. Bu İHA’lar istihbarat topladı, gözetleme yaptı ve cephe, tedarik hatlarını ve lojistik üslerini hedef alan operasyonlar yaptı.” diye konuştu.

“(Türk İHA’ları) Geçen yıl temmuz ayında Libya Ulusal Ordusunun kontrolündeki Cufra Havaalanı'nı vurarak çok sayıda komuta kontrol noktaları ile iki nakliye uçağını tahrip ettiler.” diyen Wallace, şunları kaydetti:

“Ya da Türkiye’nin Suriye’de müdahil oluşunu ve Elektronik Harbi, hafif silahlı İHA’ları ve tankları, zırhlı araçları ve üzerilerindeki hava savunma sistemlerini durdurmaya dönük akıllı mühimmatı nasıl kullandığını düşünün. Haberlere göre Esed rejimi ağır kayıplar verdi. '3 bin asker, 151 tank, 8 helikopter, 3 İHA, 3 muharip savaş uçağı, kamyonlar, 8 hava savunma sistemi, bir karargah ve sair ekipman ile tesisler.' İddiaların yarısı bile doğruysa, bu oyun değiştirici niteliktedir.

İLGİLİ HABERLER