Dünya
  • 22.7.2009 17:17

İPHONE NEDENİYLE İNTİHAR ETTİ

Çin'de iPhone üreten bir fabrikanın gizlilik derecesi yüksek bölümünde çalışırken bir prototipi kaybettiğini bildiren işçi, intihar etti.

Southern Metropolis Daily gazetesindeki haberde, rakipler ve gazetecilerden bilgi saklamak için yüksek derecede gizlilik uygulanan birimde çalışan Sun Danyong adlı işçi, 12. kattan atlayarak yaşamına son verdi.

Sun'un söz konusu fabrikanın prototip ürünleri Apple firmasına gönderen biriminde çalıştığı ve 13 Temmuzda bir prototipi kaybettiğini bildirdiği açıklandı.

Şıncın'da bulunan ve Apple ürünleri üreten Foxconn Teknoloji Grubu, 25 yaşındaki Sun'un intihar ettiğini doğrulamasına rağmen, nedeni hakkında ayrıntı verilmedi.

Habere göre, ölen işçinin arkadaşları, Sun'un dairesinin şirketin güvenlik görevlileri tarafından arandığını ve Sun'un gözaltına alınıp dövüldüğünü ileri sürdü.

Fabrika güvenlik sorumlusu ise işçinin dövüldüğü iddiasını reddetti.

Apple şirketinin sözcüsü Jill Tan, Hong Kong'da yaptığı açıklamada, genç bir işçiyi kaybetmekten derin üzüntü duyduklarını, açılan soruşturmanın sonuçlanmasını beklediklerini söyledi. Tan, "Tedarikçilerimizin tüm işçilerimize haysiyetli ve saygı içerisinde muamele etmelerini gerekli görüyoruz" diye konuştu.

Foxconn'un üst düzey yöneticisi Li Cinming de açıklamasında, "Sun'un ölümü bize çalışanlarımızın psikolojisiyle de ilgilenmemiz gerektiğini gösterdi" diye konuştu. Sun Danyong'un bir yıldır firmalarında çalıştığını ve parlak bir gelecek sunduğunu belirten Li, "böyle bir genci kaybetmenin derin acısı içerisinde olduğunu" söyledi.

Soruşturmaya devam eden polis henüz olayla ilgili bir açıklamada bulunmadı.

İLGİLİ HABERLER