Dünya
  • 29.6.2008 20:21

IRAK'TAN TÜRKİYE'YE JEST

Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih, Irak Bakanlar Kurulu'nun, komşu ülkelerin Irak'ın yeniden imarı konusunda açılacak ihalelere öncelik verilmesi konusunda Başbakan Nuri El Maliki'ye yetki vereceğini belirterek, ''Bu ülkelerin başında Türkiye var'' dedi.
Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile yaptığı toplantının ardından soruları yanıtladı.
Salih, bir soru üzerine, ''Irak'ın imarı için açılan ihalelerde komşu ülkelerin şirketlerine öncelik verilmesi için Başbakan Nuri El Maliki'ye özel yetki tanınması gündemde. Bu konu bakanlar kurulunda görüşüldü. Yetki verilecek. Bu ülkelerin başında Türkiye geliyor. Özellikle kamu binaları, hastaneler, okul ile müteahhitlik işleri ile petrol yatırımlarında Türkiye de gündemde olacak. Bu projeler içinde Kerkük-Yumurtalık boru hattının yeniden imarı ve yeni hatlarla desteklenmesi var'' şeklinde konuştu.
Edinilen bilgiye göre, görüşmelerde Türkiye ile Irak arasında sıfır noktada ortak endüstri bölgelerinin oluşturulması da gündeme geldi. Tarafların projeye olumlu yaklaştığı, endüstri bölgelerinin nerede olacağının gündeme gelmediği öğrenildi.

İLGİLİ HABERLER