Dünya
  • 3.10.2020 18:10

İran hastanelerinde Koronavirüsden yer kalmadı

İran'da koronavirüs: "Hastanelerde yer kalmadı"

İranlı doktor, ülkede koronavirüs hastalarının tedavi edildiği hastanelerde yer kalmadığını söyledi.

İran Koronavirüsle Mücadele Kurulu Bilim Komitesi Üyesi Dr. Mesud Muradi, ülkede yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarındaki artış nedeniyle söz konusu salgına yakalanan hastaların tedavi edildiği hastanelerde yer kalmadığını söyledi.

K24'ün haberine göre, Vatan-i İmruz Gazetesi'ne konuşan Muradi, "Covid-19'a yakalanan ve hayatını kaybedenlerin sayısı özellikle başkent Tahran gibi büyük şehirlerde giderek artıyor. Durum öyle bir seviyeye geldi ki, ağır hastaları hastanelerin kabulü zorlaştı. Sağlık merkezlerinde koronavirüse yakalanan hastaları yatıracak yer kalmadı" dedi.

Tahran gibi büyük şehirlerde salgınla mücadeleyle ilgili sınırlamaların yeniden uygulamaya geçirilmesi gerektiğini dile getiren Muradi, "Şehirler arası geçiş, kalabalık mekanların kapatılması, uzaktan çalışma ve toplu taşıma araçlarının durumu gibi konular tekrar ele alınmazsa gelecek haftalarda, hastane koridorlarının Covid-19 hastalarıyla dolduğu sağlık çalışanlarını zora sokacak hasta ve ölü sayısının hızla artacağı günlerle karşılaşacağız" uyarısında bulundu.

Covid-19, İran'da ilk olarak 19 Şubat'ta Kum kentinde görülmüş, ardından ülkenin tamamına yayılmıştı.

Koronavirüsün en çok etkilediği ülkelerden İran'da ekonomik kaygılar nedeniyle atılan erken “normalleşme” adımları salgının tehlikeli boyutlara ulaşmasına neden oldu.

İran Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede dün itibarıyla virüs kaynaklı can kaybı 25 bin 986'ya, vaka sayısı da 453 bin 637'ye ulaştı.

İran’ın en büyük AVM’si hastaneye dönüştürüldü!

İran'da corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında ülkenin en büyük alışveriş merkezlerinden biri 3 bin yataklı hastaneye dönüştürüldü. Başkent Tahran'daki yeni hastane sadece Covid-19 hastalarını tedavi edecek.

İran’ın en büyük AVM’si hastaneye dönüştürüldü!

Açılışta konuşan İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kianiş Cihanpur, ABD’nin yardım talebini de değerlendirirken, “Eğer yardım etmek istiyorlarsa İran halkını hedef alan zalim yaptırımları kaldırmalılar” dedi.

“ÜLKELER BİZİ ÖRNEK ALDI”

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, hastaneye dönüştürülen İran Mall Alışveriş Merkezi’nin sahibi Ali Ensari de bir haftadan kısa bir sürede binayı hastaneye dönüştürdüklerini anlatırken, “İspanya ve ABD gibi ülkeler de bizi örnek aldı. Onlar da bizden sonra fuar alanlarını hastaneye dönüştürmeye başladılar” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERLER