Dünya
  • 29.6.2008 09:27

İRAN TÜRKİYE'Yİ TEHDİT ETTİ!

İsrail’in 100 uçakla İran’a saldırı provası yaptığının ortaya çıkmasından sonra Tahran olası harekata destek verecek bölge ülkelerine diş gösterdi: “Komşularımız üzerinden bir saldırı olursa, saldırıya izin veren ülkeyi vururuz...”

İsrail ordusu haziran ayının ilk haftasında Akdeniz’in doğusunda ve Yunanistan üzerinde 100’den fazla F-16 ve F-15 savaş uçağının katıldığı tatbikatta İran’ı vurma provası yaptı. Ardından Amerikan Genelkurmay Başkanı Michael Mullen’ın İsrail’i sürpriz bir ziyarette bulunacağı açıklandı. Bu sırada İsrail başbakanı Ehud Olmert de 1981’de Irak’ta Saddam Hüseyin’in Osirek reaktörünü vuran İsrailli komutanlar ile gizli bir görüşme yaptı. Tüm bunlar İran’ın nükleer programını hedef alacak bir hava operasyonunun önümüzdeki haftalar ya da aylarda gerçekleşeceğini gösteriyordu.Petrol silah olur

Herkes bu gelişmelere İran’ın yanıtının ne olacağını beklerken, merak edilen yanıt dün İran Devrim Muhafızları komutanı Muhammed Ali Caferi’den geldi. Caferi, “İran’a yönelik bir askeri saldırı tehdidi geçmişe oranla çok daha ciddi” ifadesini kullandıktan sonra Türkiye dahil İran’ın komşularılarına gözdağı verdi.
İranlı Tuğgeneral, “Ne ABD, ne de İsrail tek başına İran’a saldırabilir. ABD’nin de İsrail’in yardımı olmadan böyle bir şeye kalkışmayacağından eminiz” dedikten sonra bu kez bölge ülkelerini hedef alan açıklamalar yaptı. Caferi, “ABD’nin bölgede birçok üssü bulunuyor. Saldırı bu üslerin bulunduğu ülkelere ait topraklardan gelirse biz de meşru müdafaa hakkımızı kullanarak operasyona izin veren ülkeleri vururuz” dedi.

Boğaz’ı kapatırız

Askeri bir saldırı durumunda petrolü silah olarak kullanıp kullanmayacakları konusunda da Caferi, “Düşmanın saldırısına maruz kalan bir ülkenin elindeki tüm seçenekleri kullanması gayet doğal. İran’a saldırı petrole de sıçrar. Bir saldırı durumunda İran da dünya enerjisinin geçiş noktalarından Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazını kontrol altına alır” dedi.

İLGİLİ HABERLER