Dünya
  • 10.6.2019 23:34

İran'dan ABD ve AB'ye net mesaj: Karşılık verme hakkımız var!

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 'İran, ABD’nin çıkmasıyla nükleer anlaşmanın 36. maddesine göre buna karşılık verme hakkına sahip olmasına rağmen 1  yıl sabretti. AB ülkelerinden ABD’nin İran’a karşı uyguladığı ekonomik terörizme  itiraz etmesini ve buna direnmesini bekliyoruz. AB ülkeleri, nükleer anlaşmadaki  taahhütlerine uymalıdır.' dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avrupa Birliği (AB)  ülkelerinin nükleer anlaşmaçerçevesindeki taahhütlerini yerine getirmeleri  gerektiğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Almanya Dışişleri  Bakanı Heiko Maas ile bir araya gelen Ruhani, nükleer anlaşma ve bölgedeki  gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ülkeler arasındaki ilişkiler  ile bölge güvenliği üzerinde olumsuz etki oluşturma dışında bir neticesi  olmadığını savunan Ruhani, "İran yaptırımların uygulanması ve baskıların  dayatılmasıyla kesinlikle dibe  vurmamıştır. ABD haksız yaptırımlarla ekonomik  terörizm doğrultusunda hareket ediyor. İnsanların ilaç ve gıdaya erişiminin önünü  kapatanlarla mücadele edilmesi gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

Nükleer anlaşmanın İran ile AB ülkeleri arasındaki ilişkiler ile  bölgenin güvenlik ve barışına katkıda bulunduğunu ifade eden Ruhani, bu  anlaşmanın korunması için daha fazla çaba gösterilmesi ve ciddi pratik adımlar  atılması gerektiğini dile getirdi.

Anlaşmanın bölgedeki istikrar ve güvenliğe olumlu etki yaptığını ve  bunun 12 yıllık çabalar ile müzakerelerin sonucunda ortaya çıktığını söyleyen  Ruhani, "ABD anlaşmadan çıkmakla 7 müzakereci ülke ile BMGK’nın anlaşmasını  ayaklar altına aldı ve bölgede terörist eylemler gerçekleştirdi ancak ne yazık ki  AB tarafından ABD’ye karşı uygun ve sorumluluk duygusuyla atılmış bir adım  görmedik." değerlendirmesinde bulundu.

AB ülkelerini eleştiren Ruhani, geride kalan bir yıllık süre içinde  ortaya konulan uygun siyasi duruşa rağmen pratikte AB ülkelerinin ciddi hiçbir  adım atmadığını savunarak, şöyle devam etti:

"Bugün bizim, sizin, tüm ülkelerin ve bölgenin çıkarına hizmet edecek  kararlar almalı ve bunları uygulamalıyız. İran, ABD’nin çıkmasıyla nükleer  anlaşmanın 36. maddesine göre buna karşılık verme hakkına sahip olmasına rağmen 1  yıl sabretti. AB ülkelerinden ABD’nin İran’a karşı uyguladığı ekonomik terörizme  itiraz etmesini ve buna direnmesini bekliyoruz. AB ülkeleri, nükleer anlaşmadaki  taahhütlerine uymalıdır."

Bölgenin sorunlarına uygun çözüm yöntemleri için gerginliklerin tespit  edilmesinin önemine değinen Ruhani, "Ülkemizi her şart altında yönetebilmek için  planlarımızı hazırladık ancak anlaşmayı kurtarmak için hala fırsat var." diye  konuştu.

Ruhani ayrıca, İran'ın nükleer silah peşinde olduğu yönündeki  iddiaların gerçeği yansıtmadığını, ülke lideri Ali Hamaney'in de bunun haram  olduğu yönünde fetva verdiğini hatırlattı.

"Gerginliği azaltmak için çalışacağız"

Almanya Dışişleri Bakanı Maas da AB ülkeleri ve Almanya olarak  bölgedeki gerginliği azaltmanın arayışında olduklarını dile getirdi.

Maas, bölgedeki tansiyonun düşürülmesi için hiçbir çabadan geri  kalmayacaklarını belirterek, "İran'a karşı yürütülen politikalara ilişkin Almanya  ile ABD arasında birçok görüş ayrılığı var. Almanya, Fransa ve İngiltere başta  olmak üzere AB ülkeleri İran ile nükleer anlaşmanın korunması ve taahhütlerin  yerine getirilmesi için gayret ediyor."ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER