Dünya
  • 30.9.2017 16:34

İran'dan bir Barzani hamlesi daha

TSK tarafından yürütülen, üçüncü safhasına Irak Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı birliklerin de katılımıyla başlanan tatbikat 13.gününde devam ediyor. Ajanslara düşen son dakika haberine göre; İran devlet televizyonu, İran ve Irak merkezi yönetiminin de sınırda ortak tatbikata başlayacağını duyurdu.

İran devlet televizyonu, İran ve Irak merkezi yönetiminin sınırda ortak tatbikata başladığını duyurdu. Irak, Türkiye'nin ardından bu kez gayrimeşru referanduma karşı çıkan bir başka komşusu İran'la ortak tatbikat yapıyor.

Bağdat'ın Bölgesel Kürt Yönetimi'nden merkezi yönetime devredilmesini istediği Irak ile İran arasındaki ortak sınır kapılarında iki ülke ordusu askeri tatbikat düzenleyecek.

İran Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Mesud Cezayiri, İran Silahlı Kuvvetler ile Irak Ordusu'nun Başmak, Temerçin ve Pervizhan ortak sınır kapılarında askeri tatbikat düzenleyeceğini açıkladı.

Tatbikatının önümüzdeki günlerde yapılacağını söyleyen İranlı Sözcü, kararın, Genel Kurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri başkanlığında bugün toplanan ordu komutanları oturumunda alındığını bildirdi.

Tatbikat kararının, ortak sınır kapılarında kontrolünü sağlamak isteyen Bağdat yönetimin isteği üzerine alındığını kaydeden Cezayiri, " Sınırlarda güvenliğin sağlanması ve merkezi yönetim güçlerinin konuşlandırılması için gerekli kararları aldık" diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER