Dünya
  • 31.1.2020 23:13

İran'ın saldırısında beyin travması geçiren ABD askeri sayısı 64'e çıktı

İran saldırısında beyin travması geçiren ABD askeri sayısı 64'e yükseldi.

İran'ın, 8 Ocak'ta Irak'taki Amerikan askerlerinin konuşlu bulunduğu üslere düzenlediği füze saldırılarında travmatik beyin hasarı geçiren asker sayısı 64'e yükseldi.

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) açıklamasında, "Travmatik Beyin Hasarı (TBH) teşhisi konulan asker sayısı şu anda 64" denildi.

Bakanlık, beyin travmasına maruz kalan askerlerin 39'unun tedavi edildikten sonra görevlerine döndüğünü ve teşhis konulan askerlerin tamamının da durumlarının 'hafif' olduğunu kaydetti.

ABD Genelkurmay Başkanı General Mark Milley, yaralı askerlerle ilgili konuşmasında, "Onları hayatlarının geri kalan kısmında izlemeye ve gerekli olan her türlü tedaviyi sağlamaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

İran'ın füze saldırısı sırasında Aynül Esed Üssü'nde çok sayıda Amerikan askerinin bulunduğunu dile getiren Milley, "Bu askerlerin tamamı taramadan geçirildi. Travmatik beyin hasarının kendini göstermesi zaman alır. Bundan dolayı sayı yükseliyor." şeklinde konuştu.

Saldırı sonrası askerlerden bir kısmı tedavi için Almanya'ya bir kısmı Kuveyt'e sevk edilmişti.

Daha sonra bu askerler Amerika Birleşik Devletleri'ne gönderilmişlerdi.

ABD, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun dış operasyonlar ayağını oluşturan Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'yi 3 Ocak'ta Bağdat'ta hava saldırısında öldürmüştü.

İran yönetimi de misilleme olarak 8 Ocak'ta Irak'ta Amerikan askerlerinin konuşlu bulunduğu Anbar ve Erbil kentlerindeki iki üsse balistik füze saldırıları düzenlemişti.

İLGİLİ HABERLER