Gündem
  • 22.12.2020 12:07

İranlı vekilden alçaklık!.. Türkiye'ye ABD yaptırımı desteklenmeli, Azerbaycan'dan o topraklar alınmalı

Milletvekili Bigeş, İranlı nükleer çalışmalar yürüten ekibe yapılan suikastların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasetlerinin sonucu olduğunu iddia ederek, “Bilim insanlarımızın öldürülmesinde Erdoğan’ın rolü Netanyahu’dan az değildir.” dedi.

Bigeş, hezeyanlarında daha da ileri giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İran’ı bölmek istediğini söyledi. Çelişkilerle dolu konuşmasında, Erdoğan’ı, Batı’nın bölgedeki taşeronu olarak itham eden Bigeş aynı zamanda ABD ve AB’nin, Türkiye’ye yaptırım uygulama kararlarının desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Karabağ savaşında fiili olarak Ermenistan’ın yanında yer almalıydık diyen Bigeş konuşmasında, “Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarının da kendilerine ait olduğunu savunarak gelecekte bunun gereği yapılmalıdır” dedi.

Kaynak: İranlı Milletvekilinden Erdoğan'a hakaret, Türkiye’ye düşmanlık!

İranlı milletvekili Bilaş: Azerbaycan'dan o topraklar geri alınmalı ve ABD'nin Türkiye'ye yaptırımları desteklenmeli

İran’lı milletvekili Mahmud Ahmedi Bilaş, ülkesinin dış politikası hakkında yaptığı konuşmada "Karabağ Savaşı'nda diplomatik terbiyeyi bir kenara bırakıp Ermenistan’ı desteklememiz gerekliydi. Gelecekte Azerbaycan'dan topraklarımızı geri almalıyız" dedi. Bilaş, İran'ın Türkiye’ye yönelik uluslararası yaptırımları 'kayıtsız şartsız' desteklemesi gerektiğini söyledi.

Mahmud Ahmedi Bilaş

İran’ın Şazand kenti milletvekili, Meclis Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komitesi üyesi Mahmud Ahmedi Bilaş, Ermenistan’ı desteklemeyi ülkesinin dış politikasında önemli bir ilke olarak gördüğünü söyledi.

"Karabağ Savaşı'nda Ermenistan'ı desteklemeliydik"

Meclis oturumunda açıklamalarda bulunan Bilaş, “Karabağ savaşı sırasında, diplomatik terbiyeyi bir kenara bırakarak Ermenistan’ı desteklememiz gerekliydi. Bugünkü Azerbaycan Cumhuriyeti ile Güney Kafkasya’nın bazı kısımları gerçek ve tarihi belgelere göre İran anavatanının bir parçası olup, gelecekte bir şey olduğunda, bu bölgeler anavatanlarına, İran’a iade edilmelidir. İran, Türkiye’ye yönelik Avrupa ve Amerika yaptırımlarını kayıtsız şartsız desteklemelidir” dedi.

 

 

İLGİLİ HABERLER