Ekonomi
  • 30.6.2018 14:39

İranlıların Türkiye'den dolar almasının sırrı ortaya çıktı

Son aylarda İran vatandaşlarının Türkiye'den yüklü miktarda Dolar satın almasının sırrı ortaya çıktı....Bu sırrı İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin danışmanı Ekber açıkladı..
Ekber, "Bazı vatandaşlardımız Türkiye'den yoğun olarak dolar alıp tekrar İran'a dönüyor" dedi.

iranian dollars ile ilgili görsel sonucu
Ruhani'nin danışmanından Merkez Bankası'na eleştiri..
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin danışmanı Ekber Türkan, Merkez Bankası'nın ülkedeki dolar kurunu 4 bin 200 tümene sabitlemekte geç kaldığını belirtti.

İran'ın yarı resmi ajansı Tesnim'e konuşan Türkan, ülkedeki döviz piyasalarında yaşanan dalgalanmaları değerlendirdi.

Türkan, hükümetin döviz kurunu sabitleme kararının geçmiş yıllara ait bir plan olduğunu belirterek, "Merkez Bankası döviz kurlarını sabitleme kararını erteleyerek dövizin bu seviyelere gelmesine neden oldu." dedi.

Ä°lgili resim

AMBARGO KORKUSUNDAN MALLARINI DÖVİZE ÇEVİRİYORLAR

Uygulamanın insanların birikim yapması için hayata geçirilmediğinin altını çizen Türkan, bazı İran vatandaşlarının ülkedeki mal varlıklarını satarak elde ettikleri parayı Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan'da dolara çevirip tekrar İran'a döndüklerini dile getirdi.
Mallarını satıp Türkiye'den dolar satın alan İranlılar önümüzdeki dönemde yaşanacak olası bir amborgonon etkisini de minimize etmiş oluyor.

Türkan, bazı ithalatçıların hükümetin sağladığı destek ile doları 4 bin 200 tümenden aldığını ve ithal ettiği ürünü serbest piyasada 8 bin 100 tümen seviyelerinde işlem gören kur üzerinden piyasaya sürdüğünü belirtti.

İran'da tümenin dolar karşısında değer kaybetmesinin önlenememesi üzerine dolar kuru 4 bin 200 tümene sabitlenmişti.

 

İLGİLİ HABERLER