Dünya
  • 6.11.2016 00:05

IŞİD Musul'da kadınları taşlayarak öldürmeye başladı

Irak ordusu ve Peşmerge’nin başlattığı operasyon devam ederken Musul merkezinden kaçan kadınlar, IŞİD zulmü altındaki yaşamı anlattı. IŞİD kontrolündeki kentte yaşamın ‘ölü yaşam’ olduğunu dile getiren kadınlar, terör örgütü üyelerinin kadınları sokak ortasında taşlayarak öldürdüğünü anlattı.Sputnik'e konuşan Aliyye Bozan, IŞİD'in hayatlarına ‘zulüm’ getirdiğini belirterek şunları aktardı: “IŞİD'den hala korkuyoruz, onun için lütfen resimlerimizi çekmeyin. Bir de akrabalarımız hala Musul'da olduğu için onlara bir zarar gelebilir. IŞİD'den çok korkuyoruz çünkü bize yaşattıklarını unutamıyoruz.

‘KADIN YALVARIYORDU, MİLİTANLAR TAŞLIYORDU’

Tanıdığımız bir kadını bir adamla aşk yaşadığı için Saddam Caddesi’nde herkesin gözü önünde taşlayarak öldürdüler. Sivil insanları ve IŞİD militanlarını taşlayarak öldürdüler. Dul olan bir kadını evli biriyle aşk yaşadığı için taşlayarak öldürdüler. O kadının taşlanma olayı halen aklımda. Unutamıyorum. Kadın yalvarıyordu ama IŞİD militanları Allahu Ekber deyip kadını taşlıyorlardı. O kadına çok üzüldüm. Daha 30 yaşındaydı.

Musul'dan kaçan kadınlar

‘SAÇI GÖRÜNEN KADINLAR KIRBAÇLANIYORDU’

IŞİD sadece o kadını değil birçok kadını zina yaptıkları gerekçesiyle taşlayarak öldürdü. Birçoğuna da kırbaçlayarak işkence etti. Saçı görünen ve erkeklerle konuşan kadınları kırbaçlıyordu."

‘KADINLAR İÇİN HAYAT ÖLÜM GİBİ OLDU’

Sputnik'e konuşan 48 yaşındaki Musullu Kewser Heso da Musul'da 2,5 yıla yakın IŞİD'in baskısı altında yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi: ”IŞİD Musul'a girince her şey çok net olarak değişti ancak kadınlar için hayat ölüm gibi oldu. IŞİD çok sert katı kurallar uyguladı. Kadınların sadece gözlerinin görünmesi gerektiğini açıkladılar. Bir tek saç teli dahi görünse 50 kırbaç cezası uygulanacağını anlattılar. Komşumun kızı bir defa başı biraz açık olarak babasına dış kapıyı açınca sokakta gezen IŞİD'in kadın denetçileri görmüş ve kızı hemen gözaltına alıp kadınların karakoluna götürmüşler. Orada kendisine kırbaç cezası uygulamışlar."

Kewser Heso

‘SÜNNİ ARAPLAR DIŞINDA HERKESE KÖTÜLERDİ’

Şii olduğu için IŞİD'in kendilerine çok daha fazla baskı yaptığına dikkat çeken Heso, şöyle devam etti: "IŞİD Şiilere daha çok baskı yapıyordu. Şii olduğumuz için bizden nefret ediyorlardı. Sünni Araplar dışında herkese çok kötülerdi. Musul'daki Hristiyan, Asuri ve Şebek Kürtlere de çok kötü davranıyordu. Evimizde Hazreti Ali'nin fotoğrafını gördükleri için eşimi ve erkek çocuklarımı gözaltına alıp günlerce işkence yaptılar. Kardeşim Irak ordusunda asker olduğu için diğer erkek kardeşimi cezaevine attılar. Cezaevine attıkları kardeşimi Irak ordusuna haber vermekle suçluyorlardı."

'MUSUL'DA KADINLAR İÇİN YAŞAM ÖLÜMDÜ'

Sputnik'e konuşan Sara Ebdullah ise Musul'dan Erbil'deki Hazır kampına kaçtığını dile getirerek, "Musul'dan dün kaçtım. IŞİD'den çok baskı gördüğümüz için daha önce de çok kaçmayı düşünüyorduk ancak kaçamıyorduk. Musul'da kendimizi esir gibi hissediyorduk. Sokağa pazara çok çok mecbur kalmadıkça çıkamıyorduk çünkü sokaklarda ve işlek caddelerde IŞİD militanları vardı” dedi. Ebdullah, IŞİD’in yönetimi altındaki hayatı da şöyle anlattı:

‘HEM IŞİD’DEN HEM KOALİSYON UÇAKLARINDAN KORKUYORDUK’

“Kızlarım IŞİD korkusundan makyaj yapamıyorlardı. Evde müzik dahi dinleyemiyorlardı. Televizyonu zaten son 7 ayda yasakladılar. İnternet zaten sivillere yoktu. Bir tek internet cafe vardı, oraya sadece erkekler gidebiliyordu ve kimin kimle görüştüğünü öğrenmek için gizli kamera koymuşlardı. Evde dahi sigara içemiyorduk çünkü IŞİD görseydi cezalandırırdı bizi. Musul'da kadınlar için yaşam bir ölümdü. Hem IŞİD'den korkuyorduk hem de sürekli uçan koalisyon uçaklarından korkuyorduk."
Hori Celil

İLGİLİ HABERLER