Spor
  • 9.9.2013 02:06

İspanyolların asıl üzüntüsü

Olimpiyat Oyunları'na üst üste üç kez aday olan Madrid, kazanamamanın yanı sıra, özellikle nasıl olup da İstanbul'a karşı elenildiğinin cevabını arıyor.

İspanyol basını, 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'ndaki sonuçla ilgili, ''Sert darbe'', ''Büyük düş kırıklığı'', ''En kötü düşte bile bu olmazdı'', ''Adaletsizlik'' ifadelerini başlıklarına çıkardı.

Yapılan genel yorumlarda, ''İspanyol delegasyonunu, sonuçtan ziyade elenme şekli yaraladı. İspanyollar,Madrid'in İstanbul'a karşı elenileceğini hesaba katmamıştı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, İspanyol projesini reddetti. Bundan sonra hiçbir işe yaramasa da herkes bir neden arıyor. Sunumda sorulan doping ve proje konuları mı, yoksa ülkenin yaşadığı ekonomik kriz ve yolsuzluk olayları mı? Madrid'in bir kez daha Olimpiyat Oyunları'nda hata yapmasının nedeni ne? Bu soruların cevabını aramak sadece bir zaman kaybı. Hiçkimse bunun net cevabını bilmiyor ve bilemeyecek'' denildi.

Ayrıca, Madrid'in 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nı kazanarak, ''ekonomik krizden bunalan halka umut verici iyi bir haber vermek'' hedefinin de suya düştüğü, İspanya'nın sorunlarıyla yalnız bırakıldığı savunuldu.

''Bu siyasi bir oyun."

El Pais gazetesi, Madrid'in adaylığını organize eden İspanyol komitesinde bulunan, isim vermediği bir yetkilinin ağzından ''Bu siyasi bir oyun. Daha önceden de adaylıklarımız oldu ve bunun böyle olduğunu biliyoruz. Adaylığın kaliteli olmasıyla hiçbir ilgisi yok ve biliyoruz ki İspanyol siyaseti iyi bir döneminde değil'' diye yazdı. İspanyol heyetinden gelen açıklamalardaki ortak sesin, ''Bu siyasi bir şey'' olduğu vurgulanırken, ''Bu üst düzey bir siyasi oyun. Uluslararası çıkarlar, paralar, dengeler var. Her zaman temiz değil ve çok açık görülüyor ki biz bu oyunu oynamasını bilmiyoruz'' ifadeleri kullanıldı.

İLGİLİ HABERLER