Gündem
  • 2.4.2020 10:16

Isparta Milletvekili şehirdeki yüksek vaka sayısının nedenini açıkladı

Sıralamadaki yeri dikkat çekmişti! AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, kentteki yüksek koronavirüs vaka sayısının nedenini açıkladı

Isparta, 'Korona virüsün en çok görüldüğü iller' listesinde 268 pozitif vaka ile Türkiye genelinde 6. sırada yer adı. Kentte bu kadar çok vaka görülmesinin nedenini açıklayan yapan AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, bu sayının 245’inin umreden dönenler olduğunu belirtti.

Türkiye'deki toplam yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sıralamasında 6. sırada yer alan Isparta'daki koronavirüs vakalarının neden bu kadar yüksek olduğuna dair açıklama yapan AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, şehirdeki 268 vakanın 245'inin umreden dönenlerin oluşturduğunu söyledi.

Türkiye genelinde altıncı sırada yer aldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın basın toplantısında yayınladığı 'Korona virüsün en çok görüldüğü iller' listesinde Isparta'daki vaka sayısı dikkat çekti. Isparta, nüfusu çok yoğun bir il olmamasına rağmen 268 pozitif vaka ile Türkiye genelinde 6. sırada yer aldı.

Açıklamayı AK Partili Özel yaptı

Sosyal medyada Isparta'daki vaka sayılarının neden bu kadar yüksek olduğu merak konusu olurken, AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel'den konuya ilişkin açıklama geldi. Kişisel Twitter hesabından paylaşımda bulunan Özel, 268 vakanın 245'inin umreden dönen ve şehirdeki karantina merkezinde bulunan misafir hastalar olduğunu söyledi.

“Isparta umreden dönenlerin karantina merkezi oldu”

Özel, şu ifadeleri kullandı: "Sayın Sağlık Bakanımızın da açıkladığı gibi ilimizde şu an 268 pozitif vaka vardı. Ancak bu vakaların 245'i misafir ettiğimiz umreden dönen vatandaşlarımızdır. Isparta KYK yurtları potansiyelimizden kaynaklanan umreden dönenlerin karantina merkezi olarak kullanılan bir şehirdir."

"Paniğe kapılmadan kurallara uyalım"

"Geriye kalan vakalarımız çeşitli sebeplerle yurt dışına çıkmış dönmüş vatandaşlarımızdır. Paniğe kapılmadan devletimizin uyarılarını dikkate alarak kurallara uyalım. Bir süre daha evde kalalım.Ülkemiz ve Ispartamız bu virüsü baş edecek güce ve sağlık altyapısına sahiptir. Isparta Şehir Hastanemiz başta olmak üzere tüm devlet hastanelerimiz, tıp fakültemiz, özel hastanelerimiz, aile hekimlerimiz ve buralarda görev yapan sağlık çalışanlarımız bizler için canları pahasına görev yapmaktadırlar. Hepsine şükranlarımızı sunuyoruz."

Türkiye'deki son durum

Türkiye'de son 24 saatte 2148 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 63 kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı 15 bin 679'a, can kaybı 277'ye ulaştı. Kovid-19 tedavisi tamamlanarak taburcu edilen toplam kişi sayısı 333 oldu. Sağlık Bakanlığı bugünkü koronavirüs testi sayısının 14 bin 396, toplam test sayısının 106 bin 799 olduğunu bildirdi.

 

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER