Dünya
  • 6.4.2021 09:49

İsrail’de koalisyon krizi sürüyor

Son iki yıl içinde dördüncü kez erken seçimlere giden İsrail’de, yıllardır süren koalisyon belirsizliği devam ediyor. Geçtiğimiz mart ayında erken seçimlere giden ülkede Başbakan Binyamin Netanyahu’nun liderlik yaptığı Likud Parti, meclise yüksek sayıda milletvekili sokmuş olsa da hükümet kurmak için yeterli sayıya hiçbir parti ulaşamadı.

İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin'in seçimlerin ardından koalisyon hükümetini kurmakla görevlendireceği kişiyi belirlemek üzere parti temsilcileriyle yaptığı görüşmelerde hiçbir isim, hükümeti kurmak için gerekli olan milletvekili desteğine ulaşamadı.

Ülkede 23 Mart'ta yapılan seçimlerde hiçbir partinin hükümeti kurmak için gerekli 61 milletvekili sayısına ulaşamaması nedeniyle Reuven Rivlin, yasalar gereği koalisyon hükümetini kurmaya en yakın adayı belirlemek için dün, meclise giren 13 partinin yetkilileriyle bir araya geldi.

GÖREVLENDİRMEYİ CUMHURBAŞKANI YAPACAK

Görüşmelerde hiçbir isim koalisyon hükümetini kurmak için gerekli sayı olan 61 milletvekilinin desteğini alamadı.

Görüşmelerde, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun yanı sıra Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid ve Yamina Partisi lideri Naftali Bennett'in isimleri koalisyon hükümetini kurmak için aday gösterildi. 52 milletvekili Netanyahu'nun, 45'i Lapid'in, 7'si ise Bennett'in adaylığına desteğini açıkladı.

Partilerle görüşmelerini tamamlayan Rivlin, ülkedeki teamüllere göre koalisyonu kurmaya en yakın gördüğü adayı hükümeti kurmakla görevlendirecek. Hiçbir aday 61 milletvekillinin desteğini alamadığı için Rivlin'in bu görevi kime vereceği merak ediliyor. Zira böyle durumlarda Cumhurbaşkanı isterse en az milletvekilinin desteğini alan lideri de koalisyon hükümetini kurmakla görevlendirilebiliyor.

 

İLGİLİ HABERLER