Gündem
  • 8.3.2021 19:57

İstanbul'a kar yağacak? Meteoroloji'den flaş açıklama

Hafta boyunca kar ve yağmur yağışlarının etkili olacağını belirten Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Peki İstanbul'a kar yağacak mı? İşte kar ve yağmur yağacak iller...

Meteoroloji haftalık hava durumu tahmininde İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok ili uyardı. Hafta boyunca kar ve yağmur yağışlarının etkili olacağını belirten Meteoroloji Genel Müdürlüğü, tarih vererek uyardı. Peki İstanbul'a kar yağacak mı?

A Haber canlı yayınına bağlanan Hava Tahmin Uzmanı Bayram Doğan, İstanbul için de önemli uyarılarda bulundu. Peki İstanbul'a kar yağacak mı?

Salı günü hava nasıl olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Salı günü birçok ilde hava güneşli olacak. Muğla, Denizli, Hatay, Osmaniye ve Aydın'da yağmur bekleniyor.

Yağmurlar Çarşamba günü başlayacak

Meteoroloji'den yapılan 5 günlük hava durumu tahmininde yağmurların çoğunlukla Çarşamba günü başlayacağı belirtildi. Özellikle yurdun Batı kesiminde birçok il sağanak yağmurun etkisi altında olacak.

Perşembe tüm yurtta kar ve yağur var

Perşembe günü tüm yurt yağmur ve kar yağışı etkisi altında olacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, İstanbul, Ankara ve İzmir'de dahil olmak üzere yağmur ve kar yağışının ülke genelinde etkili olacağı belirtildi.

Meteoroloji'den önemli uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; yurt genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Osmaniye, Hatay ve Adıyaman çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Doğu Karadeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Hatay, Osmaniye, Malatya, Elazığ ve Adıyaman çevrelerinde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Bingöl ve Muş'un yüksekleri, Ağrı ve Kars çevreleri ile Erzurum'un güney ve doğusunda yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

Bu sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don ile birlikte yer yer pus ve sis olayı bekleniyor.

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı kuzey ve iç kesimlerde 2 ila 4 derece artacak, doğu bölgelerde 1 ila 3 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgarın genellikle batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda kuvvetli (40-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı bulutlu 9

İstanbul: Parçalı bulutlu 9

İzmir: Parçalı ve az bulutlu 14

Adana: Parçalı ve çok bulutlu 20

Antalya: Parçalı bulutlu 19

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu 8

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerine kadar yağmur ve sağanak yağışlı 7

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı (Yağışların öğle saatlerinden sonra güney ve doğu kesimlerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.) 1

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu 12

İLGİLİ HABERLER