Yaşam
  • 30.11.2007 00:20

İSTANBUL'DA KUDUZ PANİĞİ: BİR KÖY KARANTİNAYA ALINDI!..

İstanbul İl Tarım Müdürü Ahmet Kavak, Çatalca'ya bağlı Kestanelik Köyünün, bir büyükbaş hayvanda kuduz hastalığı tespit edilmesi üzerine karantinaya alındığını bildirdi.
Kavak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuduz vakasının, Kestanelik Köyünde bulunan bir işletmedeki büyükbaş hayvanda görüldüğünü söyledi.
Hayvan sahibinin şüphe üzerine durumu İlçe Tarım Müdürlüğüne bildirdiğini ifade eden Kavak, yetkililerin yaptıkları kontrollerde, büyükbaş hayvanda kuduz hastalığı olduğunun tespit edildiğini belirtti.
Kavak, bu işletmedeki ve köydeki tüm büyükbaş hayvanlar ile sahipli sahipsiz kedi ve köpeklerin aşılanmasının tamamlandığını söyledi.
Kestanelik Köyünün, görülen kuduz hastalığı dolayısıyla karantinaya alındığını dile getiren Kavak, 6 ay sürecek karantina boyunca köye giriş çıkışların kontrol altında tutulacağını ve şüpheli vakalar görülmesi halinde tarama yapılacağını bildirdi.
Ahmet Kavak, şunları kaydetti:
''İstanbul'da kuduz tamamen bitmiyor, çünkü etraf ormanlık. Ormana yakın, yaban hayatıyla iç içe olan yerlerde bunu yaşıyoruz. Bir yerde bitiyor, başka zaman bir başka yerde çıkıyor. Birkaç mihrak oluyor. Arkadaşlarımız, onunla ilgili de gerekli tedbirleri alıyorlar. 3285 sayılı kanun, kolluk kuvvetlerinin, sağlıkçıların, belediyelerin görevlerini tarif ediyor. Sorumluluk Tarım Bakanlığı odaklı, ama diğer kurumların da bunun içerisinde sorumlulukları var. Müşterek bir çalışmayla bunun tehlikeleri bertaraf ediliyor. Karantina uygulaması, aşılama faaliyetleri de bunun bir parçası. Bu, rutin halde yürütülüyor. Her şey kontrol altında.''

İLGİLİ HABERLER