Sağlık
  • 22.7.2009 04:06

İŞTE AÇLIK HİSSİ OLUŞTURAN YİYECEKLER...

Kan şekerini hızlı yükselten yiyecekler daha çabuk acıkmanıza, yavaş yükseltenler ise kana geç karıştırdıkları için uzun süreli tok hissetmenize neden olur.

Patates, havuç, mısır, bezelye gibi glisemik indeksi yüksek gıdalar geçici tokluk hissi yaratır kısa bir süre sonra yeniden yemek yeme hissi doğurur.

İşte glisemik indeksi yüksek, açlık hissi yaratan ancak vitamin ve mineraller açısından zengin yiyecekler:

Bezelye: İçeriğinde 8 vitamin, 7 mineral bulunduran bezelye besin öğeleri açısından oldukça zengindir. Kemik sağlığını koruyucu, kan akışını hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Kansere karşı koruyucudur.

Havuç: Beta karotenin yoğun olarak bulunduğu havuç, cilt sağlığı korur. C vitamini, potasyum, B6 vitamini, K vitamini gibi içerdiği vitamin ve minerallerle güçlü bir antioksidandır. Göz sağlığının korunmasına, kan şekerini dengeler.

Patates: Yüksek oranda C vitamini içerir. Kansere karşı korur ve vücutta serbest radikallere karşı savaşır. Patatesin içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller; kalp sağlığını, beyin ve sinir sistemi sağlığı, kan hücrelerinin yenilenmesine, kolesterolün dengelenmesine, kolon kanserine karşı korunmaya yardımcıdır.

Mısır: C vitamini, B1 vitamini, fosfor, manganez gibi vücut sağlığı için faydalı vitamin ve mineralleri içinde barındıran mısır akciğer kanserine karşı koruyucudur. Strese karşı bağışıklık sisteminin zarar görmesini engeller.

İLGİLİ HABERLER