Ekonomi
  • 22.1.2021 19:32

İşte Akaryakıtta vergi kaçakçılığı yapan o firmalar!.. 3.6 milyarlık akaryakıtı uçurdular

Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonuyla yakalandılar! İşte isim isim akaryakıt kaçakçılığı yapan o firmalar...

Son dakika haberi: Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı MASAK ekipleri tarafından takibe alınan şüphelilere İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü operasyon gerçekleştirmişti.

"Akaryakıta Bağlı Vergi Kaçakçılığı" soruşturmasında; şüpheliler tarafından işletilen bazı akaryakıt istasyonlarının ve dağıtıcılık yapan bazı firmaların isimleri ile faaliyet yöntemlerini tek tek deşifre edildi.

Emniyet kaynaklarına göre 50 ilde 220 şüpheli hakkında gözaltı kararının çıkarıldığı "Silici" kod adlı operasyonda usulsüz dağıtım yapan şirketlerin tabelalarıyla tüzel kimliklerin de uyuşmadıkları ortaya çıktı. İşte emniyet kaynaklarına dayanan bilgilere göre dev vurgunda adı geçen o şirketler...

Cumhuriyet Tarihi'nin en büyük "Akaryakıta Bağlı Vergi Kaçakçılığı" operasyonuyla ilgili bilinmeyen ayrıntılar ortaya çıktı. İstanbul, Ankara ve İzmir'in aralarında olduğu 50 ilde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinesinde düzenlenen "Silici" kod adlı operasyonda 220 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmiş, şüphelilerin son beş yılda devleti 15 milyar lira zarara uğrattıkları iddia edilmişti.

Şüphelilerin, akaryakıt istasyonlarından 608 milyon litrelik akaryakıt satış verilerini müdahale ettikleri otomasyon sistemlerinden sildikleri tespit edilmiş ve silinen akaryakıtın maddi değerinin 3.6 milyar lira olduğu ifade edilmişti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü Polisleri 30'u aşkın şüpheliyi İstanbul'da yakaladı. Otomasyon sistemlerinden silinen akaryakıt miktarının 250 olimpik havuzu dolduracak yükte olduğu belirtilmişti.

"TABELALAR İLE TÜZEL KİMLİKLER FARKLI"

Emniyet kaynaklarına dayanan bilgilere göre "Akaryakıta Bağlı Vergi Kaçakçılığı" soruşturmasında vurgun yapan şüpheliler tarafından işletilen istasyonların ve dağıtıcılık yapan firmaların isimleri ile faaliyet yöntemlerine tek tek ulaşıldı.

Milyarlarca lira vurgunun yapıldığı zincirleme vergi yolsuzluğundaki şirketlerin isimlerinin tabelalarda farklı, ruhsatlarda farklı göründüğü ortaya çıktı. Emniyet kaynaklarına dayanan özel bilgilere göre; söz konusu vergi kaçakçılığındaki zincirin en önemli halkasını oluşturan firmaların isimlerinin; tabelalarda ve kağıt üzerinde farklılıklar gösterdiği ortaya çıktı.

Dağıtım yapan şirketlerin tabelalarıyla tüzel kimliklerin de uyuşmadıkları görüldü.

İSTANBUL EMNİYETİ TEK TEK DEŞİFRE ETTİ

Soruşturma kapsamında İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya ve iddialara göre "Meoil" adıyla giydirilmiş Akaryakıt Dağıtım Şirketi tarafından Ünalan Kardeşlerin Petrolcülük Şirketi'ne, "Lüks" ismiyle giydirilmiş Lüks Akaryakıt Dağıtım Şirketi tarafından Petrol Gıda Şirketi'ne usulsüz dağıtım yapıldığı tespit edildi.

Yine İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü kaynaklarına dayanan bilgilere göre "Well Oil" ismiyle giydirilmiş Petrolcülük A.Ş. Şirketi tarafından Hacım Petrol ve Otomotiv Şirketi'ne ve "Classpower" adıyla giydirilmiş Akaryakıt Dağıtım Sanayi Şirketi tarafından Grup Otomotiv Şirketi'ne, bir Akaryakıt Şirketi tarafından Petrol ve İnşaat Nakliye Sanayi Şirketi'ne usulsüz dağıtım yapıldı.

 

İLGİLİ HABERLER